mobilenews

Android jest na najlepszej drodze do stania się najpopularniejszym systemem operacyjnym świata

Android jest bezsprzecznie najpopularniejszym mobilnym systemem operacyjnym. Ale może się także okazać, że już w niedalekiej przyszłości stanie się najpopularniejszym systemem operacyjnym w ogóle.

Jeszcze kilka lat temu wydawać by się mogło, że pozycją Windowsa raczej nic nie zachwieje. Ale czasy się zmieniają, pojawiły się nowe rodzaje urządzeń, a wraz z nimi nowe systemy operacyjne. A wszystko wskazuje na to, że to właśnie jeden z nich niebawem stanie się najpopularniejszym systemem operacyjnym.

Przynajmniej tak wynika z danych opublikowanych przez StatCounter, które obejmują okres od lutego 2012 roku do lutego 2017 roku. W statystykach uwzględniono Windowsa, Androida, iOS-a i OS X-a, a dane dotyczą wszystkich klas urządzeń.

Wynika z nich, że w ciągu ostatnich pięciu lat wykorzystanie Windowsa przez internautów, bez podziału na wersje, zmniejszyło się z 82 procent do 38,6 procent. Oczywiście „okienka” nadal pozostają najbardziej popularnym systemem operacyjnym jeśli chodzi o komputery osobiste (korzysta z nich 84,1 procent użytkowników pecetów), ale w ogólnym rozrachunku sytuacja wygląda zupełnie inaczej.

Tu na pierwszej pozycji nadal znajdują się systemy Microsoftu, ale Android powoli niweluje tę przewagę. Obecnie korzysta z niego 37,4 procent użytkowników wszystkich urządzeń, ale jeśli obecny trend się utrzyma, a nic nie wskazuje na to, by coś miało się w tym temacie zmienić, w ciągu najbliższego roku Android stanie się najpopularniejszym systemem operacyjnym świata.

Ilustracja: Flickr/Racchio

podobne treści