smartfony

Android 5.0 jednak nie taki bezpieczny – szyfrowanie danych opcjonalne

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom najnowsza wersja Androida nie będzie oferowała takiego poziomu bezpieczeństwa, jaki wcześniej zapowiadano. Przy okazji wprowadzenia nowej serii flagowców, takich jak na przykład Samsung Galaxy S6 okazało się, że Google zrezygnowało z konieczności szyfrowania wszystkich danych.

Jeszcze w październiku ubiegłego roku Mountain View zapowiadało, że urządzenia, na których fabrycznie instalowany będzie Android 5.0 Lollipop, będą miały domyślnie włączone szyfrowanie danych. W świetle doniesień na temat działalności NSA zapowiedź ta została dobrze przyjęta zarówno przez użytkowników prywatnych jak i biznesowych.

Teraz jednak okazuje się, że szyfrowanie to jest jedynie opcjonalne. Wszystko za sprawą zmian w polityce Google, która obecnie przewiduje, że urządzenie musi pozwalać na szyfrowanie, a producent powinien, choć wcale nie musi, z niego korzystać. Mountain View nie pochwaliło się powodami, jakie stały za tą zmianą, ale można podejrzewać, że najbardziej prawdopodobną przyczyną, dla której Google ściągnęło z producentów wymóg szyfrowania, są bardzo duże spadki wydajności, jakie obserwowano podczas testów.

W najnowszym Androidzie Google stosuje szyfrowanie AES, które co prawda oferuje dość wysoki poziom bezpieczeństwa, ale większość maszyn zapłaci za to spadkiem wydajności. Dopiero 64-bitowe procesory ARMv8 posiadają sprzętowe wsparcie, które pozwala na znaczne przyspieszenie procesu szyfrowania. Niestety procesory tej serii dopiero wchodzą na rynek, więc obecnie producenci muszą podjąć decyzję, czy fabrycznie włączać szyfrowanie i narazić się na znaczący spadek wyników w testach, czy zachować wydajność ale kosztem szyfrowania. Nic dziwnego, że większość z nich decyduje się na drugie rozwiązanie.

Użytkownicy mogą oczywiście sami włączyć szyfrowanie swoich urządzeń mobilnych, ale jeśli nie posiadają one procesora typu ARMv8, spadek wydajności będzie widoczny. Wygląda więc na to, że na powszechne sprzętowe szyfrowanie danych w Androidzie będziemy musieli jeszcze trochę poczekać.

Zdjęcie: Flickr/jayRaz

podobne treści