mobile

Android 4.3 już oficjalnie

Podczas wczorajszego spotkania w San Francisco, Google zaprezentowało między innymi nową wersję Androida Jelly Bean. Zmiany w nim wprowadzone są raczej niewielkie, co wyjaśnia dlaczego Google pozostało przy starej nazwie.

Co nowego w Androidzie 4.3? Przede wszystkim należy zaznaczyć, że pod względem interface’u nowa wersja Androida nie różni się niczym od swojego poprzednika. Aktualizacja to wprowadzi właściwie tylko dwie znaczące zmiany. Pierwszą z nich jest zupełnie nowe podejście do kont wielu użytkowników obsługiwanych przez jedno urządzenia, drugą, obsługa Bluetooth Low Energy oraz  OpenGL ES 3.0.

Przełączanie się pomiędzy poszczególnymi profilami ma być teraz niezwykle szybkie a każdy z użytkowników może spersonalizować własny pulpit. Pojawiła się też kontrola funkcja kontroli rodzicielskiej, która przypomina tą znaną z Microsoft Kid’s Corner na Windows Phone. Zasadniczo to rodzic może zdecydować o tym do jakich aplikacji będzie miało dostęp dziecko, a nawet do tego, co będzie mogło zrobić w każdej z nich. Przykładowo można udostępnić dziecku tylko część zawartości gry albo zablokować dostęp do wbudowanego w nią sklepu.

Wraz z nowym Androidem obsługa Bluetooth 4.0 Low Energy (zwanego także Bluetooth 4.0 Smart) stanie się standardem. Ostatnią większą nowością jest obsługa standardu OpenGL ES 3.0, który pozwoli deweloperom na renderowanie scen z refleksami świetlnymi oraz poprawienie cieni w grach na urządzenia z Androidem.

Google rozpoczęło wczoraj proces aktualizacji oprogramowania urządzeń Nexus 4, starszego Nexusa 7 oraz Nexusa 10 do wersji 4.3. Właściciele HTC One Google Edition oraz Galaxy S4 Google Edition otrzymają tę aktualizację w najbliższym czasie.

podobne treści