news

Android 4.0 Ice Cream Sandwich już jest!

Dzisiaj w nocy Google zaprezentował Androida 4.0 Ice Cream Sandwich. Dużo nowości: ulepszona przeglądarka, nowy wygląd (przepiękna czcionka Roboto), więcej możliwości konfiguracji, świetne powiadomienia, odświeżone aplikacje, wbudowany licznik danych i dzielenie się danymi przez NFC.

Podstawowe zmiany
Na pierwszy rzut oka widać przebudowany interfejs Androida. Nowa czcionka, Roboto, jest przepiękna, coś w stylu Segoe WP z Windows Phone 7. Ekran blokowania telefonu troszkę się zmienił – a jeśli urządzenie jest wyposażone w przednią kamerę, to można pobawić się w rozpoznawanie twarzy! Nie jesteśmy teraz skazani na domyślne ustawienia – możemy bardziej ingerować w interfejs. I tak na przykład: aplikacje, które znajdują się na dolnym pasku można zmieniać. Widżety, tak jak w Honeycombie, dają się rozciągać. Dzięki ekranowym przyciskom systemowym (także w stylu Honeycomba) nie potrzebne są fizyczne przyciski. W Google w końcu ktoś pomyślał i ICS domyślnie posiada mechanizm tworzenia zrzutów ekranowych (włącza się go klikając na przycisk ściszania i wyłączania). Ulepszone powiadomienia są ładniejsze i bardziej kompletne – wyświetlają się nawet zdjęcia osób, z którymi korespondujemy. Pojedyncze powiadomienia można teraz usuwać – wystarczy przesunąć palcem w prawo. Pasek powiadomień rozsuniemy nawet z poziomu ekranu blokowania. Klawiatura powinna być łatwiejsza w obsłudze, a system rekomendacji słów jest uproszczony i bardziej dostępny.

Przeglądarka
Tutaj programiści się popisali. Nie jest to Chrome, ale tak jest lepiej. Domyślna synchronizacja zakładek z Chromem jest jedną z najciekawszych funkcji w ICS. Przeglądarka umożliwi także płynne przełączanie pomiędzy mobilną a komputerową wersją strony internetowej. Jednym gestem przywołamy wszystkie karty, których może być aż 16. Funkcja „zachowaj na offline” pozwala zapisać stronę do późniejszego odczytu, nawet jeśli nie będziemy w zasięgu sieci.

Gmail, Kalendarz, Aparat, Beam, dane i Ludzie
Podstawowe aplikacje także się zmieniły. Gmail otrzymał nowy wygląd, kontrolę gestami i przydatny pasek akcji. Kalendarz jest teraz ładniejszy, łatwiej się w nim poruszać (też gesty). Aparat w ICS ma tryb panoramiczny, a ulepszenia w kwestii kręcenia filmów są niesamowite. Można teraz przybliżać, a nawet robić zdjęcia w trakcie kręcenia wideo! Aplikacja do zarządzania limitem danych to chyba coś, na co wszyscy czekali. Dzięki niej nie przekroczy się już nigdy limitu danych, a bieżące zużycie można cały czas monitorować. Aplikacje Ludzie (Kontakty) wygląda, jakby była ściągnięta z telefonów z WP7. W ICS wykorzystacie czip NFC w zupełnie nowy sposób – Android Beam pozwoli na przesyłanie danych pomiędzy telefonami poprzez przyłożenie ich do siebie.

Tak właśnie wygląda Ice Cream Sandwich. Pierwszym telefonem z ICS będzie Samsung Galaxy Nexus, o którym przeczytacie tutaj.

[Gizmodo USA]

podobne treści

 • Artur Pietkiewicz

  Ważne pytanie: czy ICS będzie dostępny na SGS II i czy w takim razie taki update będzie możliwy poprzez Kies? Proszę o odpowiedź, pozdrawiam :)

 • Michał Szabłowski

  @Artur: biorąc pod uwagę moc obliczeniową SGS II, to zdziwiłbym się, gdyby nie dostał ICS-a. Z drugiej strony, decyzja o wrzuceniu nowego Androida nie zależy wyłącznie od Google.

  Dziękuję za pytanie – skontaktuje się z odpowiednimi osobami w Samsungu i spytam, czy wiedzą coś na ten temat :)

 • Anonim

  Wydaje mi się że ten rom będzie przeportowany na Galaxy S i SII …. to kwestia czasu :D

 • Artur Pietkiewicz

  Tylko mam na myśli oczywiście soft do up’a poprzez np. Kies nie robiąc roota.

  @Michał, bardzo dziękuję za odp. i w takim razie będę przeglądał tą stronę w poszukiwaniu odpowiedzi, bo bardzo mnie to nurtuje :) Pozdrawiam.

 • hu

  Ciekawe co z htc i interfejsem sense.

 • yackal

  to czy bedzie sie go dalo wgrac przez kiesa nie zalezy od predkosci telefonu tylko od operatora. Co z tego ze sgsII pociagnie. sgs 1 tez spokojnie pociagnie a w plusie ciagle jest na 2.2.1
  odradzam kiesa polecam odina i masz co chcesz kiedy chcesz bez laski operatora.