internetnewsWiadomość główna

Analitycy: miliony użytkowników opuszczają Facebook

Nadchodzą ciężkie czasy dla Facebooka? Według raportu analityków z SocialBakers – największy serwis społecznościowy świata nie ma ostatnio najlepszej passy i zanotował pokaźny spadek aktywnej liczby użytkowników pochodzących ze Stanów Zjednoczonych i Europy.

No i cóż, nie jest to chyba dla nikogo zbyt wielka niespodzianka. Jak twierdzą analitycy z grupy SocialBakers – na przestrzeni całego ostatniego miesiąca z Facebooka zniknęło około 6 milionów amerykańskich użytkowników, którzy przestali logować się na swoje konta w serwisie. Nie inaczej wygląda sytuacja w Europie, gdzie choćby w zeszłym miesiącu z usług społecznościowego giganta zrezygnowało w przybliżeniu około 1,4 miliona użytkowników z Wielkiej Brytanii. Dalej wcale nie jest lepiej.

Jak zapewniają analitycy SB – podobnie rzeczy mają się także w Kanadzie, Hiszpanii, Francji, Niemczech i Japonii (średni spadek to około 4.25%). Śmiem przypuszczać – a czynię to na podstawie własnych, być może niedokładnych obserwacji – że Polska nie jest tutaj żadnym wyjątkiem. Każda hegemonia musi kiedyś przeminąć.

Co ciekawe – wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują na to, że spadek liczby użytkowników nie jest jedynym zmartwieniem Zuckerberga i spółki. Z ostatnich badań wynika, że poza nią zmniejszył się także średni czas, jaki ludzie poświęcali buszowanie po największym serwisie społecznościowym świata. Od grudnia zeszłego roku – wartość ta spadła do około 6 minut dziennie.

Swego rodzaju pocieszeniem szefostwa Facebooka jest z całą pewnością rosnąca liczba użytkowników z krajów „rozwijających się”.

Pytanie tylko czy w razie ewentualnego krachu – Brazylia i Indie będą w stanie zbilansować straty dochodów z reklam z amerykańskiej oraz kilku europejskich wersji serwisu? Chyba niekoniecznie.

Źródło: Slashgear

podobne treści