biznesWiadomość główna

Amerykańskie firmy naciskały na Kongres by przyjrzał się Huawei i ZTE

Podczas gdy europejskie firmy wolą nie zadzierać z Chińczykami, amerykańska konkurencja ani myśli im odpuszczać. Na fali zamieszania związanego z niedawnym raportem Kongresu, The Washington Post ujawnia, że Cisco prowadziło własną kampanię, która miała zniechęcić ich klientów do korzystania z usług Huawei.

W siedmiostronicowej prezentacji zatytułowanej „Huawei a bezpieczeństwo narodowe” znajdują się sformułowania typu:

„Strach przed Huawei rozlewa się na cały świat (…). Pomimo zaprzeczeń, Huawei ma problem z odcięciem się od Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej i chińskiego rządu.”

Podobno to właśnie amerykańskie firmy telekomunikacyjne lobbowały w Kongresie za przeprowadzeniem śledztwa, które przyjrzy się działaniom Huawei oraz ZTE. Sojusz władzy i pieniądza potwierdzają także analitycy:

„Huawei ma niezwykłe sukcesy na całym świecie, ale jedynym rynkiem, którego nie udało im się jeszcze spenetrować są Stany Zjednoczone,” mówi Mark Fabbi z Gartnera. „Głównie dlatego, że politycy i lobbyści bardzo starają się tworzyć nowe bariery.”

Amerykanie najwyraźniej boją się tańszej konkurencji ze strony firmy założonej przez byłego oficera chińskiej armii, ale, w przeciwieństwie do europejczyków, zamierzają z nimi pójść na noże. W tym kontekście zabawny jest fakt, że pomimo tego, iż od publikacji raportu Kongresu minęło już kilka dni, nie wniesiono żadnych formalnych oskarżeń a wszystkie rzekome dowody na to, że Huawei czy ZTE zagrażają bezpieczeństwu znajdują się w utajnionej części raportu. Nie znaczy, że ich tam nie ma, po prostu bardzo trudno je będzie zweryfikować.

A szkoda.

[The Washington Post via The Verge]

podobne treści