biznesnewsWiadomość główna

Amerykański sąd uznał, że iPhone narusza 3 patenty MobileMedia

Nosił wilk razy kilka, ponieśli i wilka. Okazuje się, że Apple, produkując iPhone’a, naruszyło trzy patenty należące do MobileMedia.

MobileMedia Ideas jest spółka kontrolowaną przez Sony, Nokię oraz MPEG LA. Została powołana do wspólnej obrony interesów wszystkich zainteresowanych korporacji, które przekazały jej prawa do części patentów. W 2010 roku Mobile Media pozwało Apple o naruszenie 18 patentów będących w jej posiadaniu. Od tamtego czasu postępowanie toczyło się po cichu przed sądem federalnym w Delaware, w cieniu głośnej sprawy pomiędzy Apple a Samsungiem.

Dziś okazało się, że iPhone narusza trzy patenty należące do MobileMedia. Jak donosi Apple Insider CEO MobileMedia Larry Horn stwierdził, że są to patenty związane z aparatem fotograficznym w telefonie, zawieszaniem rozmów i odrzucaniem ich. Wcześniej pojawiły się informacje, że podstawą do orzeczenia jest patent na obracanie obrazu w urządzeniach mobilnych uzyskany przez Sony w 1999 roku, ale słowa CEO MobileMedia temu przeczą.

Nie wiadomo na razie czy Apple będzie musiało zapłacić odszkodowanie czy obu spółkom uda się dojść do jakiegoś porozumienia. Najprawdopodobniej jednak skończy się na opłacie licencyjnej, ponieważ MobileMedia zajmuje się właśnie licencjonowaniem patentów Sony i Nokii zainteresowanym producentom.

W kontekście spraw sądowych wytaczanych przez Apple, czasem tak absurdalnych jak żądanie odebrania znaku towarowego polskiemu sklepowi a.pl, dobrze przypomnieć sobie poniższy fragment wywiadu ze Stevem Jobsem z 1995 roku.

[Apple Insider, Bloomberg]

podobne treści