newswynalazki

Amerykańska policja chce wydrukować kopię odcisków palców by dzięki niej odblokować telefon

Jak dowiodła sprawa zamachowca z San Bernardinio, proszenie Apple o pomoc w odblokowaniu iPhone’a może trwać nawet kilka miesięcy. Dlatego amerykańska policja ma inny pomysł – z pomocą naukowców z Michigan State University chce wydrukować trójwymiarowy model odcisków palców, by odblokować smartphone’a.

Sprawa dotyczy morderstwa, którego ofiarą padł mężczyzna posiadający telefon zabezpieczony czytnikiem linii papilarnych. Tamtejsza policja ma nadzieję, że odblokowanie urządzenia pomoże rzuci nowe światło na sprawę i pomoże ją rozwiązać. Zamiast jednak zwrócić się o pomoc do producenta urządzenia, policja postanowiła poprosić o nią profesora Anila Jaina z Michigan State University, który specjalizuje się w rozpoznawaniu odcisków palców.

Jego zespół otrzymał od policji odciski palców ofiary. Ich trójwymiarowe repliki zostały już wydrukowane i pokryte metaliczną warstwą przewodzącą. Nie zostały jeszcze one przekazane policji, ponieważ na razie metoda jest niewystarczająco skuteczna, ale naukowcy mają nadzieję w ciągu kilku tygodni dopracować ją do tego stopnia, że będzie można przy jej pomocy odblokować urządzenie ofiary. Zakładając oczywiście, że nie ma ono dodatkowego zabezpieczenia w postaci PINu, który trzeba wpisać dodatkowo jeśli urządzenie nie było odblokowywane za pomocą odcisków palców przez kilka dni.

Zdjęcie: Flickr/CPOA

podobne treści