Wiadomości promowanewtfwynalazki

Amerykańska armia chce opracować zbroję Iron Mana

Najwyraźniej US Army pozazdrościła Tony’emu Starkowi i postanowiła opracować własną wersję zbroi Iron Mana.

Amerykańskie wojsko całkowicie na poważnie doszło do wniosku, że system Land Warrior już im nie wystarcza – na polu walki przyszłości przydałoby się w końcu coś potężniejszego. Coś jak połączenie egzoszkieletu i pancerza. Taki pancerz wspomagany, tylko że trochę mniejszy. Coś jak zbroja Iron Mana. Choć nie musi latać, w końcu nie jesteśmy z lotnictwa.

Zamówienie na taką zbroję zostało złożone przez U.S. Special Operations Command (o dziwo). Wojskowi inżynierowie są przekonani, że dzięki wykorzystaniu egzoszkieletu planowane urządzenie rzeczywiście da żołnierzom nadludzką siłę na polu walki. Ale to nie wszystko. Ma ono być także wygodne, chronić ich przed pociskami i zapewniać wszystkie informacje taktyczne.

Każda zbroja wyposażona będzie w komputer, którego zadaniem będzie automatycznie odpowiadać na zmiany na polu walki oraz zapewniać żołnierzom niezbędne dane. Według komunikatu prasowego TALOS czyli Tactical Assault Light Operator Suit, będzie wyposażony dodatkowo w zestaw czujników, które wykryją temperaturę ciała żołnierza, jego puls czy poziom nawodnienia. W razie potrzeby kombinezon ten ma go ogrzać czy zapewnić mu odpowiednią dawkę tlenu.

Ale kombinezon taktyczny byłby bezużyteczny, jeśli nie chroniłby żołnierza przed kulami. I tu zaczyna się prawdziwe science-fiction. Wojskowi chcą, by TALOS wykorzystywał „płynny pancerz”, nad którym trwają jeszcze prace na MIT. W założeniu pancerz ten ma być giętki, do czasu, aż nie zostanie przyłożony do niego prąd elektryczny – dopiero wtedy ma stać się twardy. Celem jest zapewnienie pełnej ochrony balistycznej, przy zachowaniu płynności ruchów. Oczywiście pod warunkiem, że prace nad „płynnym pancerzem” nie utkną w martwym punkcie.

Kiedy będzie można zobaczyć TALOS Mark I? Tego jeszcze nie wiadomo. Wiadomo, że prace rozpoczęły się w wakacje i można spokojnie założyć, że zbudowanie czegoś takiego potrwa kilka lat. Ale jeśli taka zbroja rzeczywiście zostanie skonstruowana, można być pewnym, że US Army będzie chciała pochwalić się tym faktem. Może nawet pomalują ją w gwiazdy i pasy?

podobne treści