wynalazki

Amerykańscy naukowcy stworzyli urządzenie do pozyskiwania wody z pustynnego powietrza

 

Woda jest związkiem, który jest niezbędny do życia. Niestety, w wielu miejscach na świecie nie jest ona łatwo dostępna. Za to praktycznie zawsze występuje ona w atmosferze Ziemi. Naukowcy z MIT i UC Berkeley opracowali urządzenie, które pozwala w znacznie efektywniejszy niż do tej pory sposób pozyskiwać wodę właśnie z powietrza.

Kluczem do tego jest wykorzystanie nowej klasy materiałów zwanych strukturami metaloorganicznymi (ang. metal-organic frameworks – MOF). Budowa tych związków jest skomplikowana, dość powiedzieć, że są bardzo porowate a ich potencjalne zastosowania to między innymi katalizacja, przechowywanie gazów czy właśnie ich separacja. Badacze z MIT i UC Berkeley postanowili sprawdzić, czy tę ostatnią właściwość MOF można wykorzystać do pozyskiwania wody z powietrza, nawet jeśli jego wilgotność jest niewielka.

Zazwyczaj podobne urządzenia działają dopiero wtedy, gdy wilgotność powietrza jest na poziomie 50 procent lub wyższym. Urządzenie zbudowane przez amerykańskich naukowców jest jednak dużo sprawniejsze – testy, które przeprowadzono niedawno na dachu stanowego uniwersytetu w Tempe w Arizonie, gdzie wilgotność powietrza oscyluje koło 10 procent, wykazały, że urządzenie radzi sobie całkiem nieźle. Dodatkową zaletą jest to, że nie potrzebuje ono zewnętrznego zasilania, ponieważ energię do działania dostarczają mu własne baterie słoneczne. Oczywiście na razie testowano tylko prototyp, ale naukowcy zaangażowani w projekt twierdzą, że w przyszłości będzie można go przeskalować w ten sposób, by z jednego kilograma MOF wykorzystanego do separacji uzyskiwać w takich warunkach nawet ćwierć litra wody dziennie.

„Ta technologia jest niesamowita. Jest to demonstracja możliwości chłodzonego powietrzem systemu skraplania wody opartego na MOF, który może działać w pustynnym klimacie, mówi w rozmowie z MIT News prof. Yang Yang z UC Los Angeles. „Jest to całkowicie nowe podejście do problemu braku wody na obszarach z pustynnym klimatem.”

Zdjęcie: MIT/UC Berkeley via MIT News

podobne treści