naukaWiadomości promowane

Amerykańscy naukowcy pracują nad językiem programowania DNA

Badacze z University of Washington pracują nad nowym językiem oprogramowania. Różni się on jednak znacząco od języków, jakimi posługują się współcześni programiści. Opracowywany przez nich język nie ma być przekładany na polecenia dla procesora – „kompilator” ma zbudować na jego podstawie zaprojektowane przez programistów fragmenty DNA.

Brzmi jak science-fiction? Może dlatego, że sam pomysł programowania DNA wkracza trochę w tę dziedzinę. Jednak naukowcy z University of Washington są przekonani, że coś takiego jest możliwe i pewnego dnia będziemy mogli pisać syntetyczne fragmenty DNA w podobny sposób, w jaki aktualnie programuje się maszyny. W końcu DNA to tylko inny rodzaj kodu, prawda?

„Zaczęliśmy od abstrakcyjnego, matematycznego opisu systemu chemicznego a następnie używamy DNA do zbudowania molekuł, które realizują pożądaną dynamikę (…). Jeśli chcesz, żeby komputer robił coś innego, wystarczy po prostu go przeprogramować. Ten projekt jest bardzo podobny ponieważ możemy sprawić, by chemia zrobiła to czego oczekujemy,” wyjaśnia na łamach Nature Nanotechnology jeden z naukowców.

Prace nad tym językiem oprogramowania są jeszcze dalekie od ukończenia, więc zanim naukowcy opanują sztukę programowania instrukcji potrzebnych do budowy zadanego DNA, minie jeszcze trochę czasu. Badacze mają jednak nadzieję, że kiedy już uda im się dopiąć swego, będzie można tworzyć spersonalizowane fragmenty DNA, które, po wszczepieniu pacjentowi, wyleczą go z chorób lub pozwolą naprawić defekty. Albo przeprogramować całkowicie, ponieważ teoretycznie to także byłoby możliwe.

podobne treści