news

Amerykanie wydrukowali 110 miliardów dolarów z błędami

W kwietniu amerykański rząd ogłosił premierę nowych banknotów i umieścił na YouTube filmik przypominający zwiastun filmu sensacyjnego. Właśnie okazało się, że nowa technologia jest na tyle skomplikowana, że popełniono pomyłkę dotyczącą banknotów o wartości 110 miliardów dolarów. Łups!

Jak widać na video amerykańskiego Skarbca Narodowego, studolarówki wyposażono w przeróżne szmery i bajery, w tym „trójwymiarowy pasek zabezpieczeń i zmieniający kolor obrazek dzwonu”. Miały oszukiwać złodziei, ale okazały się na tyle skomplikowane w produkcji, że dostrzeżono w nich błąd po tym, jak wydrukowano 110 miliardów dolarów w nowych banknotach.

Obeznany ze sprawą urzędnik powiedział CNBC, że 110 miliardów dolarów prosto z drukarni nie nadaje się do użytku. Niedopracowanie procesu produkcyjnego sprawiło, że niektóre z banknotów zawijają się podczas drukowania, przez co z przodu zostaje na nich biały, niezadrukowany pasek.

Inna osoba powiedziała reporterom, że aż 30 procent nowych banknotów miało tę wadę, więc zadecydowano o wstrzymaniu druku. Cała partia jest nie do użycia – trzeba by ręcznie oddzielić właściwie i niewłaściwie zadrukowane. Banknoty przebywają teraz w skarbcach Rezerwy Federalnej w stanach Teksas i Waszyngton.

podobne treści

 • Anonim

  Spadłem z krzesła i poturlałem się pod biurko :D teraz winnego skażą na 1560 lat więzienia … albo cztery kary śmierci i pół dożywocia…

 • dkk

  I tak te setki są warte tyle co ich produkcja!!!

 • barteklelendor

  niezły szajs.. teraz będą mieli się czym podcierać.. tyle warte te ich pieniądze.

 • de

  to z moich obliczeń wynika, że wydrukowali 30% ze 110mld dolarów z błędem, a nie tak jak w tytule;/

 • daffynsky

  „Łups!” Chyba Ups! Skąd to „Ł” od Łosia czy jak ?

 • Anonim

  Za 10% tych właściwych banknotów mogę im ręcznie rozdzielić te prawidłowe od wadliwych.

 • pulser23

  wojtul chętnie ci pomoge

 • sus04tg

  I co oni pierdolą, że w Polsce nie ma technologii do wydobycia gazu! Sami kurwa waluty swojej nie potrafią dobrze wydrukować.. eh..

 • hazii20

  W latach 90 ubiegłego wieku pewien fałszerz z okolic Karkowa wypuszczał banknoty 100$ lepiej zabezpieczone przed fałszerstwem niż orginalne, teraz onim nie przeczytacie bo jest jednym z najelepiej opłacanych specjalistów od podrabianych pieniędzy w USA.