news

Amerykanie stworzyli działo kinetyczne strzelające z prędkością 8000 km/h

Wyprodukowany przez US Navy „railgun” nie jest po prostu kolejnym zabójczym działem. Jego naładowane elektromagnetyczne pociski o mocy 33 tysięcy megadżuli latają z prędkością prawie siedmiokrotnie przekraczającą prędkość dźwięku.

Marynarka Stanów Zjednoczonych bardzo liczy na rozwój tej, póki co, raczkującej technologii z uwagi na jej pozbawione wybuchów działanie, niskie ceny komponentów oraz możliwość trafienia celu oddalonego o około 160 kilometrów. Obecnie działo typu ‚railgun’ wystrzeliwuje pociski na odległość nieprzekraczającą 20 kilometrów.

Zanim działa wystrzeliwujące pociski lecące z prędkością 6,8 Macha zaczną być montowane na nowych okrętach nawodnych Floty Stanów Zjednoczonych (US Navy) i pojazdach Amerykańskich Sił Lądowych (US Army), naukowcy będą musieli ulepszyć system ich zasilania w energię elektryczną oraz znaleźć rozwiązanie problemu przegrzewania się naddźwiękowych pocisków i co za tym idzie, samego działa. [Fox News, CnetCrunchGear]

podobne treści

 • Dawid Krysiak

  8000km/h? hmmm

 • rancosster
 • Anonim

  z tą niską ceną komponentów to jeszcze nic pewnego, póki co „lufy” wytrzymują po kilka strzałów a więc o wiele za mało. Co więcej nie wiadomo z czego je robić żeby działo szynowe zostało uznane za możliwe do wykorzystania w praktyce.

 • satjez

  wygląda jak zrobione z klocków lego

 • Vrixx

  jedyne zastosowanie to strzelanie po cichu do satelitow.

 • sporting11

  jak narazie to failgun:P