biznes

AMD pracuje nad swoim pierwszym procesorem ARM

Jak donosi Wall Street Journal, AMD zamierza wypłynąć na zupełnie nieznane dla siebie wody i rozpocząć produkcję procesorów w architekturze ARM. W przeciwieństwie jednak do Intela, AMD nie zamierza zajmować się produkcją procesorów do urządzeń mobilnych.

Zamiast próbować zdobyć pozycję na rynku procesorów do urządzeń mobilnych, AMD zamierza zająć się rynkiem, którym konkurencja na razie za bardzo się nie interesuje – procesor ARM produkcji AMD o nazwie kodowej Seattle, ma być przeznaczony dla serwerów. Ponieważ procesory ARM generalnie zużywają mniej prądu, takie podejście może być potencjalnie niezwykle atrakcyjne dla właścicieli dużych serwerów. Co prawda już wcześniej pojawiły się próby przystosowania chipów ARM do zadań serwerów, jednak to AMD ma potencjał, by w pełni wykorzystać ten pomysł.

Wall Street Journal twierdzi, że procesor Seattle będzie sprzedawany w kilku wersjach, z których każda będzie taktowana 2 GHz i wyżej. Podstawowa wersja chipu ma być wyposażona w osiem rdzeni, wersja rozwojowa ma ich mieć już 16. Na rynku chipy te powinny pojawić się w pierwszej połowie 2014 roku.

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej, AMD ma pokazać też dwa bardziej konwencjonalne procesory dla serwerów nazwane Berlin i Warsaw, które również mają być dostępne w przyszłym roku.

Zdjęcie: Flickr/mayhem

podobne treści