aplikacjenewsWiadomość główna

Amazon stworzy własne mapy?

Nie tak dawno Apple wpadło na pomysł zastąpienia Google Maps własną, autorską usługą, której wykonanie zleciło świeżo zakupionej, zajmującej się m.in. tworzeniem trójwymiarowych cudów firmie C3. Dlaczego o tym wspominam? Ano dlatego, że Amazon postanowił właśnie pójść w ślady Apple (pomijając punkt z Google Maps) i kupił sobie firmę, która wyprodukuje dla niego odpicowane mapy. Po co? Dobrze wiecie.

Wygląda na to, że wszyscy uparli się na rezygnację z (skądinąd zupełnie przyzwoitych) usług kartograficznych Google. Nie tak dawno porzuciło je – na rzecz własnej aplikacji – Apple, a Microsoft – wyrzucając na śmietnik liche mapy Binga – olał Google Maps i zdecydował, że na pokładzie przyszłych Windows Phone’ów będą instalowane, bardzo dobre zresztą, mapy Nokii. Podobny ruch zdaje się wykonywać właśnie Amazon, który kupił sobie (no, wiecie, tak jak my np. szynkę) małą firmę UpNext, zajmującą się na co dzień tworzeniem map (także 3D) na urządzenia mobilne. Trzeba dodać, że całkiem przyzwoite to mapy – z nawigacją, funkcją wyznaczania trasy, rozkładami jazdy komunikacji publicznej i obrazami 3D. Szczerze powiedziawszy, wydają się lepsze (bo chyba po prostu są) niż robiące ostatnio wielką karierę Apple Maps (zresztą, zobaczcie i oceńcie sami poniższy filmik).

No, dobra, ale po co Amazonowi mapy? Czyżby naprawdę zamierzał potwierdzić plotki i wypuścić na rynek Kindle Phone? Cóż, nie da się ukryć, że coraz więcej na to wskazuje. A nawet jeśli nie, to przynajmniej nowy Kindle Fire będzie mógł pochwalić się przed kolegami własną, szpanerską aplikacją. Za 2,8 miliona dolarów.

[WSJ]

podobne treści