newswynalazki

Amazon prezentuje dostawczego drona

Amazon jako jeden z pierwszych dużych graczy zainteresował się dronami służącymi do dostarczania przesyłek. Teraz amerykańska firma, wraz z byłym gwiazdorem Top Gear, prezentuje, jak taka usługa mogłaby wyglądać.

Po zakończeniu współpracy z BBC w dość nieprzyjemnej atmosferze, Jeremy Clarkson ma co robić. Ostatnio zatrudnił Amazon i, jak się okazuje, nie tylko do prowadzenia własnego programu motoryzacyjnego. Popularny brytyjski prezenter wystąpił bowiem w kampanii promującej dostarczanie przesyłek przy pomocy dronów. Przy okazji dowiedzieliśmy się, jak wyglądać będzie bezzałogowiec zbudowany przez firmę Jeffa Bezosa specjalnie do tego celu.

A jest to urządzenie całkowicie różne od tego, co wcześniej prezentował Amazon. Hybrydowy dron PrimeAir ma startować pionowo, by na pewnej wysokości przejść do lotu poziomego. Maksymalny pułap bezzałogowca ma wynosić trochę ponad 120 metrów (400 stóp). Zasięg urządzenia to 24 kilometry (15 mil). Całość realizowanej w ten sposób dostawy ma trwać około pół godziny, a urządzenie rozpozna dokładne miejsce lądowania dzięki specjalnemu markerowi, który ma umieścić klient.

Niestety Amazon nie pochwalił się maksymalną wagą przesyłek, jakie mogą być dostarczane za jego pomocą, ale za to dowiedzieliśmy się, że jest to tylko pierwsza z serii maszyn o różnych możliwościach, które będą wykorzystywane w zależności od konkretnej sytuacji.

Całość wygląda obiecująco, ale Amazon podkreśla, że na razie nie uruchomi jeszcze usługi PrimeAir. Choć jak widać sam system dostawy już działa, aktualne regulacje nie pozwalają na to, by cywilne drony latały autonomicznie nad USA, a tam właśnie zadebiutować ma usługa. Amerykańska FAA ma jednak zmienić dotychczasowe przepisy w taki sposób, by można było realizować takie dostawy. Kiedy to jednak nastąpi? Na razie nie wiadomo, ale Amazon ma nadzieję, że „wkrótce”.

Zdjęcie: Amazon

podobne treści