wynalazki

Amazon patentuje mechanizm autodestrukcji dla dronów

Amazon nie od wczoraj eksperymentuje z dronami. Teraz firma zajęła się problemem awarii bezzałogowców, do których może dojść w powietrzu. I otrzymała patent na jego rozwiązanie.

Trzeba przyznać, że jest to pewien problem – jeśli bezzałogowiec ulegnie w powietrzu poważnej awarii, spada. I choć nie da się temu zaradzić, można sprawić, by spadając poczynił jak najmniejsze szkody. Temu ma służyć mechanizm „bezpośredniej fragmentacji bezzałogowych maszyn powietrznych”, który opatentował Amazon. Przekładając to na polski – chodzi o mechanizm autodestrukcji.

Wniosek patentowy opisuje specjalny „kontroler fragmentacyjny”, który byłby uruchamiany w przypadku wykrycia krytycznej awarii drona, takiej jak na przykład eksplozja baterii czy awaria śmigieł. Kontroler ten miałby szybko przeanalizować tor lotu urządzenia, warunki pogodowe i ukształtowanie terenu i jeśli uznałby, że jest to wskazane, uruchomił sekwencję fragmentacji. W rezultacie dron miałby rozpaść się na mniejsze kawałki jeszcze w trakcie lotu.

Co prawda, jak w przypadku wszystkich patentów, nie wiadomo czy Amazon zamierza kiedykolwiek skorzystać z tego rozwiązania, ale biorąc pod uwagę to, że firma chciałaby w przyszłości wykorzystywać całe floty dronów do dostarczania przesyłek, może to być rozwiązanie bardzo przydatne.

Zdjęcie: Amazon

podobne treści