biznesWiadomość główna

Amazon otwiera nowe centrum w Londynie i rekrutuje na potęgę

Amerykańska spółka uruchomi w Londynie centrum „rozwoju cyfrowych mediów”

Amazon uważa, że Wielka Brytania jest liderem na rynku cyfrowej dystrybucji filmów i seriali on-demand, dlatego obie usługi spółki, LoveFilm oraz Pushbitton, zostaną przeniesione do nowego, ośmiopiętrowego biurowca w Londynie.

„Nie ignorowałabym wartości jaką Wielka Brytania wniosła do tego sektora. Jeśli poszukuje się specjalistycznych umiejętności, które są tutaj dostępne, [Londyn] będzie najlepszym na to miejscem.” Mówi Paula Byrne, dyrektorka zarządzająca nowego centrum. „Innowacja jest częścią DNA Amazonu; tworzymy centrum, w którym powstać ma nowa generacja usług telewizyjnych i filmowych dla szerokiego spektrum urządzeń.”

Posunięcie Amazonu ma być częścią nowej strategii wymierzonej w konkurencję w postaci na przykład amerykańskiego Netflixa. Władze Londynu cieszą się oczywiście z nowych miejsc pracy, ale jednocześnie pojawiają się głosy, że Amazon, unikając opodatkowania w Wielkiej Brytanii, postępuje nie do końca uczciwie. W ciągu ostatnich trzech lat amerykańska spółka zarobiła na wyspach ponad 7,6 miliarda funtów, nie płacąc przy tym królowej ani pensa podatku dochodowego od osób prawnych.

Pozostałe działy Amazonu również nie zasypują gruszek w popiele. Demos Parneros szef U.S. Retail for Staples Inc., która aktualnie rozprowadza Kindle Fire, zdradził w rozmowie agencją Reuters, że Amazon przygotowuje „pięć lub sześć” wersji nadchodzącego nowego modelu Kindle Fire. Nie należy się spodziewać cudów, najprawdopodobniej miał na myśli wersje różniące się przede wszystkim wielkością pamięci, choć podkreślił, że jedna z nich ma mieć dziesięciocalowy ekran. Amazon nie potwierdził ani nie zdementował tych informacji.

Pewne natomiast są informacje o tym, że spółka kierowana przez Bezosa zatrudnia na potęgę. Amazon poszukuje przede wszystkim ludzi, którzy będą obsługiwać rozrastającą się sieć magazynów, ale można znaleźć też dużo o ciekawsze ogłoszenia. Rozrasta się na przykład placówka badawczo-rozwojowa Amazonu o nazwie Lab126.

„Lab126, centrum rozwojowe Amazonu rozrosło się bardzo i ma aktualnie bardzo dużo pracowników –  dużo więcej, niż potrzeba by poradzić sobie z kilkom e-readerami i Kindle Fire,” mówi Robert Brunner, założyciel Ammunition, które pomagało Barnes & Noble w projektowaniu urządzeń Nook. „Są tam po to by projektować nowe urządzenia. Biorąc pod uwagę to co wiem na tema Jeffa Bezosa i Amazonu stawiam na to, że projektują smartphone’a.”

Plotki o takim urządzeniu z logiem Amazonu pojawiają się już od dawna, ale biorąc pod uwagę, że obsada Lab126 w ciągu 10 miesięcy prawie się podwoiła, a w ostatnich ogłoszeniach o pracę Amazon poszukiwał inżynierów sprzętowych i programistów z doświadczeniem w pracy przy telefonach komórkowych i smartphone’ach, można podejrzewać, że coś jest na rzeczy.

Jedno jest pewne – Amazon ma się świetnie i rozwija skrzydła. Swoje karty wyłoży na stół najprawdopodobniej przed świętami.

[Telegraph, Reuters]

podobne treści