news

Amazon obronił patent ułatwiający sprzedaż online

Sąd przyznał rację Amazonowi – teraz należy do niego słynny patent „1-Click”. Innymi słowy, jeśli sklep chce, by zarejestrowani klienci mogli dokonać zakupu online za jednym kliknięciem, musi zakupić licencję od Amazona.

Amazon walczył o ten patent od 1999 roku. Przełom w sprawie miał miejsce w 2007 roku, gdy sąd orzekł, że technologii musi towarzyszyć system kupowania towarów w internecie przez wkładanie ich do wirtualnego koszyka. Czyli: sprawa dotyczy każdego sklepu internetowego.

Orzeczenie nie będzie zapewne miało bezpośredniego wpływu na nas, konsumentów, ale na pewno podniesie się wrzawa. Na przykład cała filozofia sprzedaży plików w Apple opiera się na tej technologii.

Absurdalne ciekawostka: sklep Barnes & Noble dodał do procesu zakupu online więcej kliknięć, by odróżnić go od patentu Amazona. Wkrótce ktoś opatentuje pomysł patentowania rzeczy oczywistych… [PatentlyO]

podobne treści

  • Tomasz Popławski

    Paranoja czasem z tymi patentami…

  • Anonim

    O ile pamietam w EU nie mozna bylo patentowac algorytmow i tym podobnych rzeczy, czy to sie zmienilo czy dalej jestesmy obszarem patentowej wolnosci? :)