aplikacjewynalazki

Amazon chciałby opatentować autoryzację transakcji przez selfie

Co jakiś czas pojawia się nowy, rewolucyjny pomysł, który ma ostatecznie zakończyć erę wykorzystywania haseł do weryfikacji tożsamości. Jak na razie nic takiego się co prawda nie wydarzyło, ale nikomu nie przeszkadza to w opracowywaniu nowych pomysłów. Jeden z nich jest identyfikacja za pomocą mimiki twarzy, którą chciałby opatentować Amazon.

Logowanie za pomocą zdjęcia nie jest oczywiście nowością, takie rozwiązania już istnieją. Amazon chciałby jednak wykorzystać ją do weryfikacji transakcji finansowych. Jak miałoby działać to rozwiązanie?

Wniosek patentowy opisuje metodę robienia zakupów, która, oprócz wykonania selfie, będzie wymagała od użytkownika konkretnej akcji. Miałoby to zapobiegać sytuacjom, w których oszust mógłby po prostu wykorzystać zdjęcie osoby, którą chce okraść. W praktyce sprowadzałoby się to do tego, że po zaakceptowaniu danej transakcji w sklepie internetowym, witryna lub aplikacja uruchamiałaby aparat i przeprowadzała dwuetapową weryfikację. Pierwszym etapem byłoby oczywiście rozpoznanie twarzy. Drugim, wykonanie przez użytkownika konkretnej akcji, takiej jak na przykład zamruganie prawym okiem.

Czy takie rozwiązanie przyjmie się wśród deweloperów i użytkowników? Trudno powiedzieć. Ale biorąc pod uwagę to, że mruganie przed kamerą, nawet na schematycznych rysunkach dołączonych do wniosku patentowego, wygląda mniej więcej tak głupio, jak brzmi, na razie można założyć, że chyba nie.

podobne treści