biznesnewsWiadomość główna

Amazon chce wybudować w Polsce trzy centra logistyczne. Czy uruchomi też polską wersję strony?

Dwa tygodnie temu w jednym z ośmiu niemieckich centrów logistycznych wybuchł strajk. Protestujący domagali się zrównania prac pracowników magazynowych z wynagrodzeniami, jakie otrzymują niemieccy pracownicy sektora dystrybucji, które jest oczywiście wyższe. Konflikt trwa co prawda nadal (Amazon twierdzi, że skoro pracownicy pracują w centrum logistycznym, powinni otrzymywać wynagrodzenie jak w centrum logistycznym), ale firma i tak chce przenieść część swojej logistyki w tańsze miejsce. Na przykład do Polski.

Według informacji Pulsu Biznesu, Amazon już od roku poszukiwał alternatywy. Mają nią być trzy centra logistyczne zlokalizowane w Polsce oraz dwa w Czechach. Każde z nich ma mieć około 100 tysięcy metrów kwadratowych. Dwa z nich powstaną w okolicach Wrocławia, jedno pod Poznaniem. Ostateczną decyzję o przeniesieniu części logistyki do Polski i Czech Amazon podjął w zeszłym tygodniu. Trzy polskie centra logistyczne Amazonu mają zacząć funkcjonować w roku 2014, pierwsze z nich już latem przyszłego roku.

„Amazon będzie miał w trzech polskich centrach 6 tys. stałych pracowników. W sezonie zatrudni jeszcze 9 tysięcy,” twierdzi rozmówca Pulsu Biznesu.

Czy to oznacza, że będziemy w końcu mogli skorzystać z usług największego internetowego detalisty świata? Nie wiadomo. Oficjalnie polskie centra logistyczne mają przejąć rolę części ośrodków zlokalizowanych w Niemczech i obsługiwać Zachodnią Europę.

Przy okazji budowy trzech centrów logistycznych (każde z nich kosztować będzie około 50 milionów Euro) dobrze byłoby, żeby Amazon uruchomił też polską wersję swojego sklepu internetowego. Szkoda byłoby, gdyby się okazało, że jesteśmy wystarczająco dobrzy do pracy, ale niewystarczająco dobrzy, by kupić coś bez kombinowania.

Zdjęcie: Flickr/luxuryluke

podobne treści