biznessmartfony

Amazon będzie rozdawał swoje smartphone’y za darmo?

Plotki o tym, że Amazon pracuje nad pierwszą generacją własnych smartphone’ów słyszymy już od lat. Jednak jeśli wierzyć byłym dziennikarzom The Wall Street Journal, premiera takiego urządzenia jest nie tylko nieunikniona, ale także sporo namiesza na rynku smartphone’ów. Według Jessici Lessin oraz Amira Efrati Amazon zamierza bowiem rozdawać swoje urządzenia za darmo.

Darmowy telefon to oczywiście fajna sprawa, jednak Amazon nie chce rozdawać ich z dobrego serca – zamierza na tym jeszcze zarobić. A ponieważ nie zarobi na samej sprzedaży urządzeń, zarobi w inny sposób, na przykład dzięki temu, ze użytkownicy darmowego telefonu będą musieli zarejestrować się w Amazon Prime. Można także spodziewać się, że firma kierowana przez Bezosa będzie chciała zarobić także w inny sposób, na przykład sprzedając hurtowo dane swoich użytkowników. Albo zostaną zarzuceni reklamami.

W przypadku Amazonu pomysł rozdawania darmowych smartphone’ów nie jest wcale taki nieprawdopodobny. Już teraz firma sprzedaje tablety z serii Kindle Fire poniżej kosztów ich produkcji, zarabiając na usługach i treściach oferowanych szerokiej bazie użytkowników. Jeśli Amazon znajdzie producenta, który zbuduje dla nich smartphone’a za odpowiednio niską stawkę, może okazać się, że w ostatecznym rozrachunku rozdawanie telefonów za darmo może się firmie opłacić.

Pewności jednak mieć na razie nie można. Można się za to spodziewać, że po wczorajszym artykule w działach handlowych Apple, Microsoftu i Google zapanowała lekka panika.

Zdjęcie: Flickr/luxuryluke

podobne treści