sztukawynalazki

Alternatywne protezy Sophie de Oliveira Barata

W starym, dobrym podręczniku do Cyberpunka znajdziecie trzy podstawowe zasady, którymi kierować powinny się postacie graczy: „styl ponad istotą”, „poza jest wszystkim” i „żyj na krawędzi”. O ile nie jest trudno znaleźć ludzi, którzy w ten sposób postępują już dziś, znalezienie protez, które będą wpisywały się w te zasady już takie proste nie jest. No chyba, że zwrócimy się ze swoim problemem do artystki nazwiskiem Sophie de Oliveira Barata.

W dziedzinie protetyki dokonano ostatnio naprawdę ogromnych postępów, jednak inżynierowie nadal nie potrafią całkowicie wiernie odtworzyć tego, na co pozwalają nam kończyny dane nam przez matkę naturę. Sophie de Oliveira Barata proponuje olać próby dogonienia natury – w końcu jeśli ktoś ma sztuczną kończynę, to ma sztuczną kończynę. Nie ma sensu się z tym kryć. A sztuczna kończyna daje dodatkowe możliwości artystycznego wyrazu.

Tak powstały niesamowite projekty alternatywnych sztucznych kończyn. Według samej de Oliveira Barata „alternatywna kończyna pomaga przełamać bariery społeczne, przyciągnąć wzrok i zapewnia niezwykły temat do rozmowy.” Przy okazji pokazuje, że proteza nie jest czymś, czego trzeba się wstydzić. Zamiast wścibskich spojrzeń zdrowych osób, posiadacz takiej kończyny może spodziewać się żywiołowych reakcji w rodzaju „jaka fajna noga!”

Prace, które de Oliveira Barata wykonuje na zamówienie, są rzeczywiście niezwykłe. Bo jak opisać protezę nogę wykonaną na zamówienie piosenkarki Viktorii Moskalovej, w którą wbudowano głośniki (w nogę, nie w piosenkarkę)? Albo surrealistyczną rękę paraolimpijki Jo-Jo Cranfield, z której wypełzają węże? Albo nogę wysadzaną kryształami lub pokazującą przekrój anatomiczny przez mięśnie, których dawno nie ma?

Protezy wykonywane przez de Oliveira Barata są na pewno niezwykłe i wielu osobom mogą się po prostu podobać. Ale chyba najważniejsze, że dzięki nim osoby pozbawione swoich naturalnych kończyn mogą w inny sposób spojrzeć na swoje nowe ciało.

Zdjęcie: Alternative Limb Project

podobne treści