naukanewsWiadomość główna

AlphaGo już dziś wygrało mecz z mistrzem świata w Go

No i stało się. Lee Sedol przegrał historyczne starcie z AlphaGo. Co prawda do końca meczu pozostały jeszcze dwa spotkania, ale nie zaważą one na ostatecznym wyniku, ponieważ już dziś zbudowana przez Google DeepMind sztuczna inteligencja prowadzi z wynikiem 3 do 0.

Lee Sedol, aktualny mistrz świata w Go, chińskiej strategicznej grze planszowej, został pokonany przez zbudowaną przez zespół Google DeepMind sztuczną inteligencję. Nie pomogła zmiana strategii, którą Koreańczyk zastosował podczas przedwczorajszej rozgrywki, nie udało mu się także pokonać AlphaGo dzisiaj.

W tej sytuacji kolejne dwa spotkania nie mają już większego znaczenia, ponieważ nawet jeśli zostałyby one wygrane przez Lee Sedola, ewentualne zwycięstwa nie wpłyną na ogólny wynik spotkania – nadal skończy się ono zwycięstwem AlphaGo. I to właśnie zespół DeepMing wzbogaci się o nagrodę wynoszącą milion dolarów.

„Szczerze mówiąc jesteśmy oszołomieni i nie za bardzo wiemy co powiedzieć,” stwierdził założyciel DeepMind Demis Hassabis. „AlphaGo radzi sobie doskonale z obliczaniem tysięcy pozycji w ułamku sekund, ale to i tak niesamowite, że Lee Sedol jest w stanie z nią konkurować i doprowadzić naszą AI do granic jej możliwości. Przyjechaliśmy tutaj by rzucić wyzwanie Lee Sedolowi ponieważ chcieliśmy sprawdzić do czego zdolne jest AlphaGo, a jego geniusz oraz niesamowite umiejętności pomógł nam to osiągnąć.”

Tymczasem Lee Sedol, na konferencji prasowej zorganizowanej po trzecim meczu, podsumowując dotychczasowy przebieg spotkania, stwierdził, że w podczas pierwszej gry został całkowicie pokonany, w drugiej nie wykorzystał możliwości, jakie się w jej trakcie pojawiły, a w trzeciej uległ presji.

„Przepraszam za to, że nie byłem w stanie zaspokoić oczekiwań ludzi względem mojej osoby,” powiedział Lee, apelując jednocześnie o to, by pomimo jego przegranej, nie tracić zainteresowania dwoma spotkaniami, które mają się jeszcze odbyć.

podobne treści