news

Alphabet zbuduje własne miasto?

Alphabet Inc., holding będący właścicielem między innymi Google, nie narzeka na brak przestrzeni. Do dyspozycji firmy już dziś jest zarówno kampus w Mountain View, jak i wiele budynków rozsianych po całym świecie. Czy firma postanowi jednak zbudować własne miasto?

Pytanie to nie jest pozbawione sensu i pojawiło się w kontekście niedawnego wystąpienia Dana Doctoroffa, CEO firmy Sidewalk Labs, które założono niecały rok temu jeszcze przed reorganizacją struktury kapitałowej Google. Firma ta zajmuje się rozwijaniem narzędzi, które w założeniu mają udoskonalić wiele aspektów życia w mieście, czyli między innymi zarządzaniem ruchem drogowym, transportem zbiorowym czy miejskimi sieciami WiFi. Jeśli chodzi o tą ostatnią kwestię, Sidewalk może już na przykład pochwalić się sporą siecią LinkNYC, czyli hotspotów, które w Nowym Jorku zastępują budki telefoniczne.

Ale możliwe, że Sidewalk nie zamierza na tym poprzestać. A przynajmniej pole do takich spekulacji daje odpowiedź, jakiej udzielił Doctoroff na prośbę o skomentowanie doniesień na temat tego, że kierowana przez niego firma intensywnie poszukuje konsultantów, którzy mieliby zbadać możliwości budowy całego miasta od podstaw. Stwierdził on bowiem, że co prawda nie może odnieść się do tego pytania, ale budowa całego miasta „byłaby świetnym pomysłem”.

Takie miasto byłoby oczywiście swego rodzaju poligonem doświadczalnym dla projektów realizowanych przez Sidewalk. I, choć brzmi to trochę abstrakcyjnie, budowanie całych miast przez przedsiębiorstwa nie jest wcale takim nowym pomysłem – żeby nie szukać daleko, pochodząca z Czech rodzina potentatów obuwniczych Baťa, w ciągu 122 lat działalności firmy założyła, lub znacznie rozbudowała, ponad dziesięć miast na całym świecie.

Zdjęcie: Flickr/Neil Kremer

podobne treści