biznes

Alphabet sprzeda Boston Dynamics?

Dwa lata temu Google (dziś Alphabet Inc.) postanowiło kupić firmę Boston Dynamics, która wsławiła się zaprojektowaniem i budową niezwykłych robotów kroczących. Ruch ten świadczył wyraźnie o zainteresowaniu Mountain View robotyką, spekulowano też o tym w jaki sposób Google zamierza wykorzystać swój nabytek. Teraz jednak Alphabet chce sprzedać Boston Dynamics.

Przynajmniej tak wynika z informacji dostarczonych przez źródła, na które powołuje się agencja Bloomberg. Powodem tego ruchu, mają być problemy, jakie już od jakiegoś czasu mają trapić wewnętrzny projekt Alphabet związany z robotami.

Według agencji, największym entuzjastą zakupu Boston Dynamics miał być Andy Rubin, ówczesny szef Androida. Dzięki jego wysiłkom, Google zatrudniło około 300 inżynierów zajmujących się robotyką, pojawił się też zarys inicjatywy o nazwie Replicant. Jednak w październiku 2014 roku Rubin odszedł z Google, a projekt zaczął cierpieć z powodu braku lidera. Pojawiły się także problemy we współpracy pomiędzy różnymi ośrodkami, w których Google ulokowało inżynierów zajmujących się robotyką. Jednym z najpoważniejszych miała być właśnie niechęć do współpracy z ośrodkami w Kalifornii i Tokio, jaką miało demonstrować szefostwo Boston Dynamics.

Według agencji Bloomberg, Google próbowało też namówić Boston Dynamics do stworzenia taniego, elektrycznego czworonożnego robota, oraz innych robotów, które można byłoby w relatywnie krótkim czasie zamienić w prawdziwe produkty. Wygląda jednak na to, że bezskutecznie. Napięcia pomiędzy Boston Dynamics, a innymi oddziałami firmy, miały ostatecznie osiągnąć swoje apogeum w listopadzie ubiegłego roku, kiedy Jonathan Rosenberg, pełniący obowiązki szefa grupy Replicant, miał stwierdzić na spotkaniu z podległymi mu jednostkami, między innymi, że „nie stać nas nas na wydawanie trzydziestu procent naszych zasobów na rzeczy, których opracowanie zajmie dziesięć lat” oraz „musimy w ciągu kilku lat zacząć generować zyski, które będą przynajmniej pokrywały koszty.”

Jeśli źródła agencji się nie mylą, oznaczałoby to, że nie udało się rozwiązać tych problemów, a Alphabet postanowił ostatecznie rozstać się z Boston Dynamics. Wśród potencjalnych nabywców wymienia się Amazon oraz Toyota Research Institute.

podobne treści