biznesWiadomość główna

Alphabet, czyli Google 2.0

Szefostwo Google, które w ostatnich latach stało się czymś dużo więcej niż tylko wyszukiwarką internetową, doszło do wniosku, że obecna struktura firmy nie odzwierciedla tego faktu. Larry Page i Siergiej Brin postanowili więc założyć Alphabet, nowy holding, który ma usprawnić funkcjonowanie korporacji.

W skład Alphabet wejdzie przede wszystkim Google Inc, które będzie teraz odpowiedzialne przede wszystkim za wyszukiwarkę, mapy, YouTube oraz rozwój Androida. Ale to nie jedyna spółka, która podlegać będzie holdingowi Alphabet, będą to także spółki inwestycyjne Google Ventures i Google Capital, firma biotechnologiczna Calico, a także Google X Lab, które stanie się osobną spółką. Wszystkie firmy mają działać niezależnie od siebie nawzajem.

Na czele nowego holdingu stanie Larry Page, drugi współzałożyciel Google Siergiej Brin będzie jego prezydentem. Sundar Pichai, który od 2014 roku odpowiedzialny jest w Google między innymi za Androida i Chome zostanie nowym CEO Google, a Ruth Porat, dotychczasowa dyrektor finansowa Mountain View zajmie analogiczne stanowisko w holdingu Alphabet.

Sama reorganizacja nie powinna być zaskoczeniem – Google stało się już tak dużą korporacją, działającą w różnych obszarach (IT, elektronika, biotechnologia, motoryzacja), że podzielenie struktury na mniejsze części i utworzenie podmiotu zarządzającego może usprawnić funkcjonowanie całości. Po zakończeniu reorganizacji akcje Google zostaną przekształcone w akcje Alphabet. Informacja o reorganizacji została pozytywnie przyjęta przez inwestorów, a kurs akcji Google wzrósł po zakończeniu poniedziałkowej sesji o 5 procent.

podobne treści