bizneswynalazki

Alibaba otwiera restaurację, w której obsługują roboty

Chińska grupa Alibaba najbardziej znana jest ze swojej platformy sprzedażowej. Ale zajmuje się też wieloma innymi rzeczami związanymi z technologią. A ostatnio otworzyła także restaurację, w której zamiast kelnerów klientów obsługują roboty.

Specjalizująca się w daniach z owoców morza restauracja o nazwie Robot.HE, otwarta została w Szanghaju, w hipermarkecie należącej do grupy sieci Hema. By złożyć w niej zamówienie, a nawet zająć stolik, goście potrzebują smartphone’a. Złożone w odpowiedniej aplikacji zamówienie trafia do kuchni, w której przygotowywane jest przez obsługę.

Roboty wchodzą do gry kiedy zamówienie jest gotowe, ponieważ to one dostarczają potrawy do odpowiedniego stolika. I nie należy się tu spodziewać dużych, przypominających kelnerów urządzeń, a raczej samojezdnych wózków, które mają dotrzeć do celu ze smacznym ładunkiem.

Jak widać, restauracja nie jest całkowicie pozbawiona ludzkiego personelu. To ludzie witają gości i mogą zainterweniować na sali, jeśli nie wszystko poszłoby zgodnie z planem jeśli chodzi o dostarczenie jedzenia, elektroniczne płatności czy składanie kolejnych zamówień.

Nie jest to oczywiście pierwsza restauracja, w której wykorzystywane są roboty. Takie placówki otwierane są od lat, ale na razie roboty masowo nie zastąpiły kelnerów. W przypadku Alibaby otwarcie tego lokalu jest raczej chwytem marketingowym, który może być traktowany jako odpowiedź na pierwszy sklep spożywczy pozbawiony obsługi, jaki kilka miesięcy temu otworzył Amazon, globalny konkurent chińskiej grupy.

Zdjęcie: Flickr/leondel

podobne treści