biznesnauka

Algorytm „zasiądzie” w zarządzie spółki

Zarejestrowany w Hongkongu fundusz Deep Knowledge Ventures (DKV), zajmujący się inwestycjami w badania z dziedziny medycyny i biotechnologii, ma nowego członka zarządu. Nazywa się VITAL i jest algorytmem.

Co prawda oświadczenie DKV, które zawierało właśnie takie sformułowanie, jest (udaną) sztuczką wizerunkową mającą na celu przyciągnięcie uwagi mediów (przedstawiciele spółki nie ukrywają, że nie można tego brać całkowicie dosłownie), ale wyraźnie wskazuje jeden z kierunków, w jakim rozwijają się badania nad sztuczną inteligencją.

Narzędzie o nazwie VITAL (Validating Investment Tool for Advancing Life Sciences) opracowane zostało przez brytyjską agencję analityczną Aging Analytics. DKV ma zamiar wykorzystywać je do analizy przedsiębiorstw zajmujących się badaniami z obszaru biotechnologii i medycyny by przewidzieć, która inwestycja będzie trafiona.

W celu wytypowania potencjalnych zyskownych inwestycji, VITAL stosuje zaawansowane algorytmy maszynowego uczenia się. Na razie algorytm tylko pomaga w podejmowaniu decyzji, ale Deep Knowledge Ventures chciałoby docelowo, by VITAL podejmował decyzje inwestycyjne całkowicie autonomicznie.

Dmitry Kaminskiy, jeden z partnerów w DKV tak wyjaśnia sens posiłkowania się tego typu algorytmami w biznesie:

„Ludzie są emocjonalni i subiektywni. Mogą popełniać błędy. ale w przeciwieństwie do maszyn mogą podejmować świetne decyzje oparte na intuicji. Maszyny takie jak VITAL posługują się czystą logiką. Ludzka intuicja, połączona z logiką maszyny, pozwoli stworzyć efektywny zespół. Ryzyko pomyłki zostanie zminimalizowane.”

Tylko czekać na stworzenie AI pokroju Kubusia Puchatka z Czarnych Oceanów.

Zdjęcie: Flickr/A Health Blog

podobne treści