news

Algorytm zainspirowany wzrokiem żuka gnojowego pozwoli kręcić filmy w ciemności

Szwedzka firma Nocturnal Vision opracowała algorytm, który pozwala kręcić filmy wysokiej jakości przy słabym oświetleniu. Co ciekawe, oparty jest na sposobie analizowania obrazu przez żuki gnojowe. To nie żart! Co więcej,Toyota już się tym interesuje.

Żuki gnojowe wyróżniają się dobrym wzrokiem, który pozwala im nawet w nocy dostrzec pożywienie i uciec przed zwierzątkami, dla których to one są pożywieniem. Widzą w ciemnościach dzięki „sumowaniu obrazu w przestrzeni i w czasie”. Innymi słowy, ich mózgi „wygładzają” czasoprzestrzeń, analizując zawartość każdej klaki obrazu i zmiany między jedną klatką i kolejną.

Niesie to jednak wielkie obciążenie – algorytm pożera wielkie ilości mocy obliczeniowej. Nie radzą sobie z nim nawet urządzenia z procesorem Snapdragon. Nic dziwnego, algorytm jednocześnie analizuje i wykorzystuje do obliczeń obraz, jasność i kontrast z poprzednich siedmiu klatek.

To ograniczenie sprawi, że nieprędko zobaczymy algorytm żuka w aparatach telefonów komórkowych, choć właśnie nad tym zastosowaniem Nocturnal Vision chce pracować. [Wired, zdjęcie: Chris_Moody]

podobne treści