programyWiadomości promowane

Algorytm opracowany przez Disney Research zamieni zdjęcia w wizualizację 3D

Pamiętacie scenę z Blade Runnera, w której Deckard analizuje zdjęcie przy pomocy terminalu Esper? Możliwe, że w przyszłości każdy z nas będzie mógł zrobić coś jeszcze lepszego – zamieniać dwuwymiarowe zdjęcia na ich trójwymiarową wizualizację. Wszystko dzięki pracy Disney Research.

Opracowany przez nich algorytm wykrywa „głębię” ukrytą w zdjęciu dzięki analizie cieni. Dysponując kilkoma zdjęciami tego samego obiektu, wykonanymi z różnych punktów widzenia, może on do pewnego stopnia zapełnić to, co zasłonięte jest przez obiekty na pierwszym planie. Rezultatem jest całkiem dokładny model 3D obiektów przedstawionych na zdjęciach. Twórcy twierdzą, że w porównaniu do stosowanych obecnie laserowych skanów rzeczywistych obiektów, ich metoda jest dokładniejsza i nie wymaga dużych ręcznych ingerencji w trójwymiarowy model.

Co ciekawe, Disney Research twierdzi, że ich oprogramowanie zostało napisane w taki sposób, by działać na zwykłych, domowych urządzeniach a nie na drogich stacjach graficznych. Zespół naukowców Disneya przewiduje, że ich oprogramowanie może przydać się na przykład podczas produkcji gier komputerowych, w budownictwie czy w archeologii. Właściwie w każdym zadaniu, które wymaga stworzenia wirtualnego modelu rzeczywistego obiektu.

Nie wspominając oczywiście o tak ważnym zadaniu jakim jest ściganie zbiegłych replikantów.

podobne treści