news

Alan Turing pośmiertnie ułaskawiony

Alan Turing, genialny brytyjski matematyk, kryptolog oraz pionier dzisiejszej informatyki, został właśnie pośmiertnie ułaskawiony przez królową Elżbietę II.

Dorobek Turinga wystarczyłby do tego, by obdzielić nim kilku wybitnych naukowców. Niestety w 1952 roku okazało się, że w powojennej Anglii, życie prywatne może przekreślić wszystkie zasługi dla zwycięstwa Aliantów i rozwoju nowych technologii. W tym właśnie roku miało miejsce włamanie do domu Turinga, który jako pracownik GCHQ pracujący nad projektowaniem komputerów, zgłosił sprawę na policję. Podczas śledztwa Turing przyznał się do tego, że jest homoseksualistą, wobec czego postawiono mu zarzut naruszenia moralności publicznej. Sąd, który uznał go za winnego, dał mu wybór – albo trafi do więzienia, albo podda się terapii.

Turing wybrał terapię, która polegała na konsultacjach z psychiatrą oraz chemicznej kastracji. Jako skazaniec stracił certyfikat dostępu do poufnych informacji, odsunięto go też od prac nad komputerem. Efektem ubocznym przyjmowania hormonów była między innymi ginekomastia. W efekcie Alan Turing, twórca teorii, które pozwoliły na skonstruowanie serii komputerów Colossus, pionier badań nad sztuczną inteligencją, człowiek, który walnie przyczynił się do zwycięstwa nad Niemcami, 7 czerwca 1954 roku popełnił samobójstwo.

Próby rehabilitacji matematyka podejmowano już od kilku lat, premier Gordon Brown przeprosił nawet w 2009 roku za „całkowicie niesprawiedliwe” potraktowanie Turinga, jednak pozostawał on cały czas formalnie przestępcą. Dopiero dzisiaj królowa Elżbieta II wydała specjalny, królewski przywilej miłosierdzia (Royal Prerogative of Mercy) wobec Turinga.

Zdjęcie: Wikipedia

podobne treści