naukaWiadomości promowane

Al-Amal czyli nadzieja Emiratów na podbój Marsa

Dawno, dawno temu, mniej więcej w tym samym czasie, w którym przez Europę przetaczały się hordy Awarów i Mongołów, Arabowie przodowali pod względem kulturowym i naukowym. To właśnie arabskim uczonym zawdzięczamy postęp, jaki w tym czasie dokonał się na przykład w takich dziedzinach jak matematyka czy astronomia. Nic jednak nie trwa wiecznie, a dziś Bliski Wschód raczej nie kojarzy się z badaniami naukowymi. Jednak Zjednoczone Emiraty Arabskie chcą to zmienić i szykują własną misję na Marsa.

Agencja kosmiczna Zjednoczonych Emiratów Arabskich planuje umieścić na orbicie Marsa własnego satelitę, którego zadaniem będzie badanie marsjańskiej atmosfery. Agencja, która ma ambicje stać się jednym z ważniejszych ośrodków naukowych tego typu na świecie, chce w ten sposób nie tylko przyczynić się do powiększenia naszej wiedzy na temat Marsa i jego atmosfery, ale też stymulować zainteresowanie młodych Arabów karierą naukową oraz uczcić pięćdziesięciolecie powstania ZEA.

Misja sondy o nazwie al-Amal (Nadzieja) ma bowiem rozpocząć się już za pięć lat, by rok później, w rocznicę powstania ZEA, dotrzeć na orbitę Czerwonej Planety. Ważąca półtorej tony sonda według zapowiedzi zostanie w całości zbudowana siłami Zjednoczonych Emiratów Arabskich, a jej misja na orbicie może potrwać nawet cztery lata. W jej trakcie, po raz pierwszy w historii badań Marsa, planowane są szczegółowe studia nad wpływem topografii na zachowanie marsjańskiej atmosfery.

„Agencja Kosmiczna ZEA bardzo dobitnie dała do zrozumienia, że jej celem nie jest tylko misja będąca demonstratorem technologii,” ocenia Bruce Jakosky, szef misji sondy MAVEN, która również zajmuje się badaniem marsjańskiej atmosfery. „Chcą dołożyć swoją cegiełkę do światowych badań zmierzających do zrozumienia Marsa.”

Jeśli misja al-Amal dojdzie do skutku, Zjednoczone Emiraty Arabskie dołączą do niewielkiego grona państw, którym udało się umieścić satelitę na orbicie Marsa. Dotychczas dokonały tego jedynie USA, Rosja (ZSRR), ESA oraz Indie.

podobne treści