gadżetynaukawynalazki

Akumulator, który można naładować w ciągu 30 sekund

Przyzwyczailiśmy się do tego, że ładowanie gadżetów trwa. Ale, jak się okazuje, nie musi wcale trwać tak długo, jak dzisiaj – izraelski startup o nazwie StoreDot zaprezentował niedawno prototypowy akumulator smartphone’a, który można naładować w ciągu… 30 sekund.

Opracowana przez nich akumulator o pojemności 2000 mAh nie pojawi się co prawda na rynku w najbliższej przyszłości, ale udowadnia ona po raz kolejny, że dzięki fizyce, nasze życie może stać się wygodniejsze. Jego budowa możliwa była dzięki badaniom nad kropkami kwantowymi – niewielkimi obszarami przestrzeni ograniczonymi ze wszystkich stron barierami potencjału, w którym uwięziona jest cząstka, której zachowanie opisać można tylko przy pomocy mechaniki kwantowej. Zazwyczaj do tworzenia kropek kwantowych naukowcy wykorzystują kryształy krzemu lub selenku kadmu. Tymczasem StoreDot postanowiło stworzyć kropkę kwantową przy pomocy materiału organicznego, który zanurzony został w elektrolicie.

„W zasadzie, dzięki zastosowaniu nowych materiałów, opracowaliśmy nową generację elektrod, które nazywamy MFE (Multi Function Electrode),” twierdzi CEO StoreDot Doron Myersdorf. „Z jednej strony działa ona jak superkondensator (bardzo szybko się ładuje), z drugiej działa jak elektroda litowa (rozładowuje się powoli). Elektrolit został zmodyfikowany dzięki naszym kropkom kwantowym, w celu zwiększenia efektywności tej wielofunkcyjnej elektrody.”

Firma zapowiada, że kiedy tylko uda się zminiaturyzować ich urządzenie, trafi ono na rynek. StoreDot przewiduje, że stanie się to w roku 2016.

Poniżej nagranie prezentujące szybkość ładowania baterii smartphone’a wykonanej z wykorzystaniem ich technologii (smartphone opiera się o własny akumulator).

podobne treści