programy

Aktualizacja Windowsa 10 usuwała programy bez zgody użytkowników

Listopadowa aktualizacja Windowsa 10 o nazwie Treshold 2 przyniosła poprawkę kilku błędów, nowe ikonki oraz możliwość instalacji aplikacji na zewnętrznych nośnikach pamięci. Wraz z nią pojawiły się też pewne problemy – okazało się, że aktualizacja usuwa niektóre programy z komputera bez zgody użytkownika.

O sprawie poinformował jako pierwszy serwis ghacks.net, który donosił, że wśród odinstalowywanych aplikacji znalazły się między innymi Speccy, CPU-Z, SmartFTM czy AMD Catalyst Control Center. System nie pytał użytkowników o zgodę na usunięcie tych programów, robił to automatycznie, a odpowiedni komunikat wyświetlany był dopiero po zakończeniu procesu. Wyglądało więc na to, że Windows 10 po aktualizacji uznawał część oprogramowania za potencjalnie szkodliwe.

Microsoft, poproszony o komentarz w tej sprawie, początkowo milczał, później czasowo zablokował możliwość pobrania listopadowej aktualizacji i wystosował oświadczenie w jej sprawie:

„Dowiedzieliśmy się niedawno o pewnym problemie, który dotyczył bardzo małej grupy użytkowników, którzy mieli już zainstalowany system Windows 10 i pobrali listopadową aktualizację. Po jej instalacji kilka ustawień użytkownika mogło przypadkowo nie zostać zachowanych. Klientów, którzy tego doświadczyli, przepraszamy za zaistniałą sytuację. Pracujemy nad tym, by jak najszybciej rozwiązać problem, a w ciągu najbliższych dni przywrócimy utracone ustawienia. Problem nie będzie dotyczył już przyszłych instalacji listopadowej aktualizacji, jest ona [po raz kolejny] dostępna od dzisiaj.”

podobne treści