news

Aktualizacja McAfee psuje komputery z Windows XP

To już potwierdzone: wadliwa aktualizacja McAfee pod Windows XP wyłączyła tysiące komputerów na całym świecie. To się narobiło…

Twitter aż huczał wczoraj od kolejnych doniesień o awariach komputerów XP po instalacji najnowszej aktualizacji McAfee. Podobno władze stanu Kalifornia rozesłały nawet maila ostrzegającego urzędników o problemie. Dotknął on już komputery na Uniwersytecie stanu Illinois i ponad 100 tysięcy (!) komputerów serwisowanych przez jedną z brytyjskich firm IT.

Jak donosi Engadget, update 5958 usuwa plik svchost.exe, co powoduje błąd pierwszego rodzaju (false-positive) w samym McAfee i uruchamia łańcuch niekontrolowanych restartów systemu i utratę funkcjonalności sieci. Na razie problem dotknął głównie komputerów korporacyjnych.

Użytkownik Twittera o nicku scratchfury twierdzi, że jest też sposób na uniknięcie błędu. Należy odpalić system w trybie awaryjnym, zmienić nazwę pliku mcshield.exe, zrestartować komputer, uruchomić Konsolę Wirusów, wybrać Narzędzia > Przywróć DAT, i jeszcze raz uruchomić komputer ponownie.

Jednak jest to tylko metoda ochronienia komputera przed aktualizacją. Jeśli jednak ta już narobiła szkód, sprawy robią się nieco bardziej skomplikowane.

W oficjalnym stanowisku McAfee stwierdził, że faktycznie zauważono problem i firma pracuje nad jego rozwiązaniem. Głownie dotknął on użytkowników systemu Windows XP z SP 3. Firma usunęła update ze swoich serwerów i przeprosiła za wszelkie problemy, jakie wywołała. Obiecuje też pomóc klientom, których komputery zostały uszkodzone.

Czyli osoby, które jeszcze nie ściągnęły aktualizacji, mogą się czuć bezpiecznie. Ale firmy, których komputery już nie działają, zapewne są (całkiem słusznie) wściekłe. Na razie nie wiadomo, jak dokładnie McAfee rozwiąże ten problem. Będziemy was informować na bieżąco. [Brian Barrett/giz, Engadget]

podobne treści

  • Krzysztof Kowalski

    A oto piosenka cześć błędów windowsa XP :)