aplikacje

Aktualizacja Google Translate przygotuje pole do starcia ze Skype Translator?

W ubiegłym miesiącu Microsoft uruchomił testy programu Skype Translator Preview, którego główną funkcją jest tłumaczenie w czasie rzeczywistym rozmów prowadzonych w różnych językach. Na odpowiedź Google nie trzeba było długo czekać.

Choć Skype Translator Preview nie jest produktem ukończonym, a w obecnej fazie testów pozwala na tłumaczenie w czasie rzeczywistym rozmów prowadzonych jedynie w kilku językach, Google najwyraźniej uważa, że nadszedł czas, by zaprezentować podobne rozwiązania własnego autorstwa. Jak donosi New York Times, Mountain View zamierza w najbliższym czasie wydać dużą aktualizację wersji Google Translate przeznaczonej na Androida.

Według informacji dziennika, aktualizacja ta wprowadzi możliwość automatycznego rozpoznawania mowy w danym języku oraz pisemnego jej tłumaczenia, a ma to odbywać się znacznie sprawniej niż to, co obecnie potrafi zrobić mobilna wersja Google Translate. Ale, jeśli wierzyć zapowiedziom Google, będzie to tylko początek zmian – już w 2013 roku firma chwaliła się prototypowymi rozwiązaniami, które mają pozwolić na „bliskie perfekcji” automatyczne tłumaczenia wykonywane w czasie rzeczywistym.

Niestety można spodziewać się, że nawet jeśli wspominana przez NYT aktualizacja Google Translate wprowadzi wszystkie nowinki, którymi do tej pory chwaliło się Google, najprawdopodobniej i tak będą one ograniczone tylko do najbardziej rozpowszechnionych języków.

Zdjęcie: Flickr/Spiros Vathis

podobne treści