ciekawostkinews

Airbus stworzy konstelację satelit dla OneWeb

Europejski gigant branży lotniczej zostanie wykonawcą kontraktu na utworzenie największego systemu satelit internetowych świecie. Jak ogłosiło kierownictwo OneWeb, czyli startupu założonego przez grupę Virgin Richarda Bransona i amerykański Qualcomm, to właśnie Airbus pomoże mu w realizacji wielomiliardowego projektu, który zapewni dostęp do sieci w najsłabiej obsługiwanych częściach Ziemi.

Całe przedsięwzięcie przewiduje utworzenie grupy satelit o niespotykanych możliwościach i skali. Każda z nich będzie ważyć zaledwie 500 kg, a jednostkowy koszt ich montażu zamknie się w okolicach 500 tysięcy dolarów.

Aż 700 ze wszystkich 900 wyprodukowanych satelit ma trafić na orbitę jeszcze przed upływem 2018 roku. Jeżeli wszystko potoczy się zgodnie z planem, utworzoną tam 10-krotnie większą konstelację od jakiejkolwiek z satelit unoszących się w tej chwili nad ziemią. Pozostałe, niewykorzystane dzieła Airbusa nie opuszczą magazynów i posłużą jako zastępstwa w razie awarii któregoś z działających elementów instalacji.

Jak informuje Reuters, pierwsze 10 satelit zostanie wyprodukowanych w funkcjonującej fabryce Airbusa w Tuluzie. Po jakimś czasie zamierza jednak przenieść cały proces za ocean, do nieznanego nam ośrodka w Stanach Zjednoczonych. To stamtąd satelity wyruszą w podróż nad Ziemię.

Na pierwsze efekty ich działalności poczekamy – ponoć – nie dłużej niż 3 lata.

Źródło: Engadget.com

podobne treści