nauka

AI rozpozna raka skóry prawie tak skutecznie, jak dermatolog

Badacze z Uniwersytetu Stanforda opracowali algorytm uczenia maszynowego, dzięki któremu AI może diagnozować raka skóry. Okazało się, że jest w tym prawie tak dobra, jak lekarze.

Opracowany przez amerykańskich naukowców algorytm, może rozpoznać około 2 tysięcy rodzajów zmian naskórnych, nie tylko wywoływanych przez różne rodzaje nowotworów. Przetestowany został na ponad 130 tysiącach zdjęć zmian patologicznych na skórze. Okazało się, że w diagnozowaniu raka jest on tylko trochę gorszy od kontrolnej grupy 21 dermatologów. Skuteczność algorytmu wyniosła bowiem „co najmniej” 91 procent tego, co udało się zdiagnozować lekarzom.

Oczywiście wymaga on jeszcze dopracowania, ale już teraz jego twórcy mogą żywić nadzieję, że w niedalekiej przyszłości będzie on mógł pomagać lekarzom podczas badania. Nietrudno bowiem wyobrazić sobie tego algorytmu w postaci aplikacji podłączonej do chmury, dzięki czemu wystarczyłoby tylko zrobić zdjęcia zmiany skórnej, by z dużym prawdopodobieństwem móc stwierdzić, czy mamy do czynienia z niegroźnym znamieniem, czy z potencjalną zmianą nowotworową.

Zdjęcie: Flickr/kellinahandbasket

podobne treści