filmnews

AI przewiduje, która z postaci zginie w ostatnim sezonie Gry o Tron

Dziś HBO rozpoczęło emisję wyczekiwanego od dawna przez wielu fanów ostatniego sezonu Gry o Tron. Jeśli jednak nie chcecie cierpliwie czekać na zakończenie, o losy bohaterów możecie spytać AI, która przewidzi, które z nich ma największe szanse na przeżycie.

Zarówno w książkach George’a R.R. Martina jak i w ich serialowej adaptacji, trup ściele się gęsto. Zapewne także w ostatnim sezonie przyjdzie się nam pożegnać z wieloma bohaterami, ale na razie nie wiadomo, z którymi. Ciekawość do tego stopnia doskwierała studentom Uniwersytetu Technicznego w Monachium, że postanowili oni stworzyć algorytm oparty na AI, który spróbuje przewidzieć szanse poszczególnych postaci na przeżycie.

Algorytm brał pod uwagę takie czynniki jak pochodzenie, wiek, płeć, małżeństwa lub ich brak czy ogólne znaczenie dla całej fabuły książek. Przeanalizowano w ten sposób dane na temat ponad 2 tysięcy postaci, które zaczerpnięto z dostępnych w internecie projektów wiki poświęconych książkom Martina.

Uzyskane przez niemieckich studentów wyniki nie spodobają się fanom Bronna, który według algorytmu zginie na 93 procent. Na liście postaci, które najprawdopodobniej do niego dołączą znajdują się także Gregor Clegane, Sansa Stark, Bran Stark oraz Sandor Clegane.

Jeśli chodzi o postacie, które najprawdopodobniej dotrwają do końca sezonu, to AI największe szanse na to daje Daenerys Targaryen, Tyrionowi Lannisterowi, Varysowi, Samwellowi Tarly’emu oraz Jaimie’emu Lannisterowi.

Możliwe, że uzyskane wyniki pokryją się z rzeczywistością, ponieważ w 2016 roku w podobny algorytm stworzony przez tych samych studentów przewidział śmierć Tommena i Stannisa Baratheonów i Petyra Baelisha. Dodatkowo według algorytmu prawdopodobieństwo rzeczywistego uśmiercenia Johna Snowa było znikome. Z drugiej strony, algorytmy czasem też się mylą, a najlepszym przykładem na to jest fakt, że w szóstym sezonie miała według niego zginąć mieli także Daenerys i Davos Seaworth, a tak się nie stało.

Jak będzie w rzeczywistości, dowiemy się już za kilka tygodni, po emisji ostatniego odcinka Gry o Tron.

Ilustracja: HBO

podobne treści