naukanewsWiadomości promowane

AI pokonała zawodowych pokerzystów

Sztuczna inteligencja już przed laty pokonała człowieka w grze w szachy, niedawno także pobiła mistrza w Go. Teraz przyszedł czas na pokera, w którym AI wygrała od ludzi 1,76 miliona dolarów.

Dokonała tego w przeciągu kilku ostatnich tygodni sztuczna inteligencja o nazwie Liberatus, która została opracowana przez naukowców z Carnegie Mellon University. Choć nie była ona bezpośrednio pomyślana jako system do gry w pokera, a jako system specjalizujący się w rozwiązywaniu problemów na podstawie niepełnych informacji, w tej grze hazardowej poradziła sobie lepiej, niż zakładali jej twórcy.

Liberatus musiał sam nauczyć się gry w pokera. Sztucznej inteligencji zaimplementowano jedynie ogólne zasady gry, ale później sama nauczyła się grać i opracowała własne strategie na podstawie olbrzymiej liczby meczów, jakie rozegrała przeciwko samej sobie. Okazało się, że było to bardzo skuteczne podejście, o czym już wkrótce miało przekonać się czterech zawodowych pokerzystów –  Dong Kim, Jason Les, Jimmy Chou i Daniel McAulay.

Naukowcy z Carnegie Mellon University namówili ich bowiem na mecz, który odbył się pomiędzy 11 a 30 stycznia. W tym czasie rozegrano w sumie 120 000 rozdań, podczas których Liberatus wygrał łącznie 1,76 miliona dolarów.

Nawet twórcy Liberatusa byli zaskoczeni jego możliwościami, a szczególnie tym, że sztuczna inteligencja nauczyła się skutecznie blefować. Jego przeciwnicy zwrócili natomiast uwagę na to, że AI stosowało bardzo agresywne strategie, na przykład ryzykując duże kwoty, po to tylko, by wygrać relatywnie małe.

„To przełomowe osiągnięcie dla AI,” wyjaśnia profesor Tuomas Sandholm z Carnegie Mellon University. „Po raz pierwszy sztuczna inteligencja wygrała z ludźmi w pokera Texas Hold’em bez limitów. Pokazuje to, że strategiczne rozumowanie AI w warunkach niepełnych informacji może przekraczać możliwości najzdolniejszych ludzi.”

W przypadku pokera właściwie nie jest to problem, ale w zastosowaniach wojskowych  czy biznesowych taka AI może mieć realny wpływ na rzeczywistość. Pozostaje mieć nadzieję, że jako ludzkość będziemy potrafili nad nią zapanować.

Zdjęcie: Flickr/slgckgc

podobne treści