wynalazki

AI Nvidii tworzy twarze praktycznie niemożliwe do odróżniania od zdjęć ludzi

Możliwości algorytmów sztucznej inteligenci neuronowych już teraz robią wrażenie, ale badacze cały czas pracują nad tym, by ich granice przesunąć jeszcze bardziej. Tak jak naukowcy pracujący dla Nvidii, którzy nauczyli sztuczną inteligencję generować realistyczne twarze.

Jak bardzo realistyczne? Oceńcie sami. Ale przyznam szczerze, gdybym ja miał zgadywać, które ze zdjęć na nagraniu powyżej są zdjęciami prawdziwych osób, a które zostały wygenerowane przez AI, miałbym duży problem. Na szczęście z pomocą przychodzi Nvidia, która twierdzi, że wszystkie są wygenerowane przez komputer.

Jak tego dokonano? Najpierw badacze musieli nauczyć AI rozpoznawać charakterystyczne cechy twarzy. W tym celu AI Nvidii przeglądała ogromną bibliotekę zdjęć twarzy prawdziwych osób. Następnie te charakterystyczne cechy zostały podzielone na kategorie, które brane są pod uwagę podczas generowania obrazu mającego jak najbardziej przypominać twarz. Jeśli tak wygenerowana twarz zostanie uznana za twarz przez wyszkoloną wcześniej do rozpoznawania twarzy AI, generowanie można uznać za zakończone.

Rezultatów pracy AI naprawdę nie sposób odróżnić od prawdziwych zdjęć, a algorytmy generują nawet realistycznie wyglądające włosy czy zmarszczki. Ten sam mechanizm został wykorzystany przez badaczy także do generowania zdjęć pokoi hotelowych, samochodów i kotów, ale trzeba jednak przyznać, że z twarzami radzi on sobie zdecydowanie lepiej. Choć zapewne jest to tylko kwestia tego, że badacze skupili się w tym wypadku na twarzach.

Jakie praktyczne zastosowania mogą mieć takie narzędzia? Dla animatorów na przykład może być to świetne narzędzie do tworzenia twarzy w grach czy filmach, jak zwykle w takich przypadkach zależeć to będzie od pomysłowości osób, w czyich ręce trafią.

podobne treści