biznes

Administracja Trumpa może wprowadzić zakaz uderzający w Huawei i ZTE

Napięcie pomiędzy USA a chińskimi firmami technologicznymi nie maleje. Jak podaje Agencja Reutera, prezydent Trump rozważa wprowadzenie w styczniu nadzwyczajnego rozporządzenia, które ma uderzyć w chińskie Huawei i ZTE.

Na początku grudnia aresztowano w Kanadzie, na wniosek USA, CFO Huawei. W odpowiedzi chiński sąd zakazał sprzedaży większości iPhone’ów w Chinach, a chińskie firmy rozpoczęły bojkot urządzeń Apple. Teraz agencja Reutera podaje, powołując się na trzy źródła w amerykańskiej administracji, że prezydent Trump zastanawia się nad wprowadzeniem specjalnego zakazu zakupu przez amerykańskie firmy sprzętu telekomunikacyjnego wyprodukowanego przez Huawei oraz ZTE. Powodem tego są obawy o bezpieczeństwo danych przesyłanych za ich pomocą.

Nie jest to pierwszy raz, kiedy amerykańskie (i nie tylko) władze ostrzegają przez urządzeniami tych firm tłumacząc to obawami o bezpieczeństwo gromadzonych danych. Amerykanie uważają, że sprzęt ten może służyć do szpiegowania obywateli i instytucji USA. Ponadto, jak wszystkie duże chińskie korporacje, ich kierownictwo związane jest z Komunistyczną Partią Chin, a obie firmy podlegają chińskiemu prawu, więc jeśli Pekin sobie tego zażyczy, muszą one udostępnić władzom Chin wszelkie dostępne im informacje.

Już wcześniej amerykańskie instytucje federalne otrzymały zakaz korzystania ze sprzętu obu firm. Teraz, na mocy Ustawy o Międzynarodowych Nadzwyczajnych Uprawnieniach Gospodarczych USA, władze tego kraju mogą nałożyć podobne ograniczenie na wszystkie amerykańskie firmy. Jak podaje agencja, zakaz miałby zostać wprowadzony na początku stycznia.

Zdjęcie: Flickr/Gage Skidmore

podobne treści