naukanews

Aby wyhodować w laboratorium porządne mięśnie, trzeba użyć rzepów

Wydawałoby się, że łatwiej wyhodować w szalce tkankę mięśniową niż np. nerwową, lecz okazuje się, że naukowcy mają z tym poważny kłopot. Otóż zamiast mocnych mięśni otrzymują niezdatną do wysiłku gąbkę.

Konieczne jest wywieranie na tkankę nacisku podczas hodowania. Dlatego naukowcy z holenderskiej Politechniki w Eindhoven postanowili posłużyć się rzepami. Strzępy rosnących mięśni są naciągane i przyczepiane do rzepów, by nie wzrastały w zbyt komfortowych warunkach. Dzięki temu ich struktura jest uporządkowana, mięsień jest dobrze ukrwiony i bardziej zdatny do przeszczepu.

Niestety, naukowcy zapowiedzieli, że opracowanie idealnej metody zajmie im jeszcze dekadę. Tyle będą musiały poczekać osoby, którym przydałyby się nowe tkanki. [Eindhoven University, PopSci, zdjęcie: Bart van Overbeeke]

podobne treści

  • horcheramirez

    to są newsy z amerykańskiego gizmodo sprzed 2-3 dni… brawa za aktualność! teraz rozumiem czemu zablokowaliście amerykańskiego i angielskiego gizmodo dla polskich czytelników (polskich IP) i przekierowujecie ruch na polski gizmodo. Żenada!

  • bruno

    też już dawno to zauważyłem, dokładniej tłumaczony (chodzi o poświęcony bezcenny czas) był tylko raport w sprawie katastrofy smoleńskiej.