wynalazki

Abigaille czyli inspirowany gekonami robot ESA, który mógłby naprawiać statki kosmiczne

Europejska Agencja Kosmiczna, we współpracy z kanadyjskim Uniwersytetem Simona Frasera, postanowiła zbudować robota, który w przyszłości mógłby zajmować się serwisowaniem statków kosmicznych. W tym celu postanowili oni „pożyczyć” technikę poruszania się od gekonów.

Charakterystyczną cechą nadrzewnych gatunków gekonów jest ich niezwykła zdolność do przylegania do jakiejkolwiek powierzchni. Dzieje się tak dlatego, że gekony te posiadają na spodniej części palców blaszki pokryte mikroskopijnymi włoskami. Na każdym z palców gekona znajduje się około miliarda takich włosków. Każdy z nich może wytworzyć elektrostatyczne wiązanie z dowolną powierzchnią, a jaszczurka steruje tym poprzez swój układ krwionośny. Pojedyncze wiązanie jest zbyt słabe by utrzymać cokolwiek, ale miliardy wiązań sprawiają, że gekon z łatwością może poruszać się po pionowych powierzchniach czy nawet zawisnąć do góry nogami.

Naukowcy z ESA postanowili wykorzystać tę samą zasadę i wyposażyli swojego robota o nazwie Abigaille, w odpowiednik włosków na palcach gekona:

„Dzięki temu nasz wspinający się robot Abigaille jest całkiem zwinny. Każda z jego sześciu nóg ma cztery płaszczyzny ruchu, dlatego robot powinien poradzić sobie w środowiskach, w których roboty wyposażone w koła nie dałyby sobie rady. Umożliwia to przykładowo zmianę pozycji z horyzontalnej na wertykalną, co może być przydatne w chodzeniu po powierzchni satelity i omijaniu przeszkód, które mogą pojawić się po drodze,” wyjaśnia ESA w komunikacie prasowym.

Brzmi nieźle, prawda? Ciekawe tylko, kiedy doczekamy się statków kosmicznych, które serwisowane będą za pomocą tego typu robotów?

Zdjęcie: ESA

podobne treści