news

A teraz wybieracie się do Świebodzina?

Burmistrz Dariusz Bekisz uważa, że pomnik Chrystusa Króla przyciągnie majętnych turystów. Wszystko dlatego, że polski pomnik jest tylko nieco niższy od słynnego pomnika Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro (38 metrów). Ale jaki piękny!

Świebodziński Jezus ma 33 metry (36 metrów z pozłacaną koroną), zaś 16 metrów mierzy kopiec usypany z ziemi, gruzu i kamieni. Całość konstrukcji przewyższa więc brazylijskiego Jezusa, ale sam pomnik jest mniejszy. Budowlę wykonano w technologii siatkobetonu. Rozpiętość ramion figury to aż 24 metry. Całość waży 440 ton i zostanie uroczyście odsłonięta 21 listopada, choć ostatni etap głównej konstrukcji, czyli połączenie głowy z resztą pomnika, zakończył się 6 listopada. Dokładnie o 15.57.

Projekt posiada własną stronę internetową, na której można znaleźć wiele zdjęć i numery kont bankowych parafii. Informacje o budowie zamieszczane są na specjalnym blogu.

Podoba się wam ta atrakcja turystyczna? Sądzicie, że faktycznie przysporzy Świebodzinowi turystów? Uwaga, jadąc z Polski centralnej, można po drodze zaliczyć też Licheń:

#!#photo2#!#

[CNN, BoingBoing]

podobne treści

 • Krzysztof Kowalski

  Widać, lepiej stawiać pomniki króla artura niż fundować obiady dzieciom z ubogich rodzin… gratulacje… czekam na miecz w kamieniu!

 • mateusz.turos

  ciemnogród

 • dawid.dubanosow

  wiele zdjęć i numery kont bankowych parafii. ← hahahah rozwaliło mnie to :D

 • Abdullah_abu_abi_seranu

  Bardzo dobry pomysł z tym pomnikiem pewnie robi niesamowite wrażenie jak się wjeżdża do miasta świebodzin

 • Anonim

  Fajny to bóg który umie stworzyć wszystko z wyjątkiem pieniędzy dla swoich owieczek

 • d826254

  Większy pożytek przyniosłoby przeniesienie karnawału samby, a tak powstał kolejny przykład bałwochwalstwa…

 • krzychukrzychu

  Czy to ostateczna wersja podobizna Chrystusa ? Jak się architekt pomylił to będzie miał się z czego spowiadać :)

  A poważnie to żenada w wykonaniu sług kościoła katolickiego. Dla mnie to symbol na sterydach – znak czasów, króre miałem nadzieję, że nie nadejdą.

 • maly

  ładnie, ładnie, ale po co? po co ten przepych i mania wielkości, licheń, świebodzin jeszcze coś tam w warszawie budują na skalę światową. 440 ton betonu…a za czyje pieniądze się zapytam? kto wpadł na taki super pomysł? jak chcieli atrakcje to mogli wybudować coś użytecznego…