internet

6 lat więzienia za link do pirackich treści

Hiszpański parlament przegłosował w piątek prawo pozwalające skazać właściciela strony internetowej, na której znajdują się odnośniki do pirackich treści, nawet na sześć lat więzienia.

Nowe prawo wprowadzone pod naciskiem Stanów Zjednoczonych prowadzących rejestr krajów, w których najczęściej łamane są prawa autorskie. Jeśli statystycznie zdarza się to zbyt często, USA wprowadzają w stosunku do danego kraju restrykcje handlowe.

Ponieważ Hiszpanii groziło znalezienie się na amerykańskiej czarnej liście, tamtejsi politycy postanowili znowelizować kodeks karny i wprowadzić tak drakońskie kary. Nawet sześć lat więzienia grozi właścicielowi strony internetowej, który czerpie „pośrednie lub bezpośrednie korzyści” z obecności na stronie odnośników do pirackich treści. Do „pośrednich” korzyści hiszpańscy deputowani zaliczyli między innymi obecność reklam na stronie internetowej.

Co ciekawe, wyszukiwarki, w tym wyszukiwarki plików torrent, zostały uznane za wyjątek, których nie dotyczy nowelizacja. A podobno prawodawca jest zawsze racjonalny.

Zdjęcie: Flickr/vividcorvid

podobne treści