biznes

5G: Huawei oferuje Polsce wgląd w kod źródłowy

Nie trzeba było czekać długo na odpowiedź Huawei na doniesienia New York Timesa, że ceną za budowę amerykańskiej bazy w Polsce jest między innymi rezygnacja z usług tej firmy podczas budowy sieci 5G. Wczoraj chiński gigant zorganizował konferencję, która co prawda poświęcona była cyberbezpieczeństwu, ale w pewien sposób odniosła się również do najnowszych doniesień zza oceanu.

Wczorajsza konferencja poświęcona była cyberbezpieczeństwu oraz zabezpieczeniom stosowanym przez Huawei, ale firma nie uciekała z odpowiedziami na pytania, które nasuwały się same. Mowa tu oczywiście o zarzutach, jakie postawiono niedawno przedstawicielom firmy oraz o sprawie 5G, jaka pojawiła się ostatnio za sprawą publikacji New York Timesa.

Przedstawiciele firmy, co zrozumiałe, przekonywali, że to właśnie Huawei jest najlepszym kandydatem do tego, by wraz z nim budować sieć 5G. Wskazywali przy tej okazji na to, że jeśli Polska zrezygnuje ze współpracy z Huawei w tym zakresie, to proces wdrażania sieci 5G wydłużyłby się on o co najmniej 12 do 18 miesięcy w porównaniu do innych państw, które wystartują w tym samym czasie i w których sieć będzie budowana właśnie przez Huawei. W grupie takich państw znajdują się między innymi Niemcy, Finlandia, Włochy czy Portugalia. Ponadto, z wyliczeń Huawei wynika, że koszt budowy sieci zwiększyłby się o około 8,5 miliarda euro.

O ile w tym pierwszym przypadku takie szacunki są uprawnione, w końcu Huawei należy do światowych liderów tej technologii i pracowano nad nią przez ostatnie lata, tak w przypadku szacunkowych kosztów nie mamy za bardzo porównania, a firma powołuje się na swoje własne wewnętrzne szacunki w tym zakresie. Na to samo źródło powołuje się także w przypadku swojego kolejnego twierdzenia, jakim jest to, że rezygnacja z usług Huawei przy budowie sieci 5G przełoży się na to, że rachunki za korzystanie z tej infrastruktury wzrosną o minimum 100 procent.

Co ciekawe, wczoraj padła też bardzo interesująca propozycja. Otóż Huawei twierdzi, że jest gotowe przekazać polskiemu rządowi do wglądu cały kod źródłowy.

Jak widać sprawa nadal się rozwija, a Huawei zależy na tym, by budować sieć 5G w Polsce. Ale firma przygotowana jest także na inne scenariusze. Jak twierdzi Austin Zhang z Huawei, firma nie czuje się zagrożona, a odpowiednie plany ma na wszystkie możliwości.

Zdjęcie: Huawei

podobne treści