Wiadomości promowanewynalazki

5 technologii przyszłości według IBM

Od sześciu lat IBM przygotowuje listę pięciu technologii, które, zdaniem ankietowanych przez firmę naukowców zajmujących się badaniami i rozwojem, pojawią się w ciągu pięciu kolejnych lat. Nadszedł czas na tegoroczne zestawienie.

W tym roku IBM wziął na celownik technologie, dzięki którym komputery miałyby zostać wyposażone w cyfrowe odpowiedniki ludzkich zmysłów. Wszystko po to, by wyrwać je z krainy czystej matematyki i osadzić je w realiach ludzkich.

Zdaniem kognitywistów, którzy zajmują się wyjaśnianiem procesów myślowych i próbami stworzenia ich komputerowej symulacji, jest to niezbędne jeśli naprawdę mamy stworzyć kiedyś komputery, które będą potrafiły „myśleć” tak jak ludzie. I działać w oparciu o dostępne nam, niepełne przecież, dane.

Zanim to jednak nastąpi cyfrowe zmysły komputerów mogą przydać się w całkiem przyziemnych okolicznościach. Dlatego tegoroczna lista „5 in 5” według IBM wygląda w ten sposób:

1. Komputery ze zmysłem dotyku

W pewnej, dość prostej na razie formie, sensory pozwalające komputerom rozpoznawać faktury przedmiotów istnieją już dziś. IBM roztacza natomiast wizję interfaceów dotykowych, które będą w stanie naśladować faktury przedmiotów znajdujących się fizycznie bardzo daleko od użytkownika. Robyn Schwartz z IBM, jako przykład zastosowania takiej technologii, podaje internetowy sklep z ubraniami, który mógłby wysyłać na smartphone’a informacje na temat tekstury i materiału przeglądanych ubrań a, dzięki odpowiedniemu ekranowi, użytkownik mógłby ich „dotknąć” przed zakupem.

2. Komputery, które widzą pełny obraz

Dzisiejsze możliwości komputerów w dziedzinie rozpoznawania obrazu są niesamowite. Ale i tak są niczym w porównaniu do tego co potrafimy my. W odróżnieniu od komputerów nie musimy, na przykład, liczyć sum kontrolnych każdego pliku jpg i porównywać ich. Ludzie po prostu rozpoznają to co jest na zdjęciach – dla komputerów jest to zbiór pikseli, który później dopiero można uporządkować w jakąś całość. Badacze IBM przewidują, ze w ciągu najbliższych pięciu lat komputery nauczą się (dosłownie) rozpoznawać wzory pojawiające się na milionach zdjęć i filmów by „zrozumieć” co na nich się znajduje.

3. Komputery mają słyszeć

Wszystko. IBM uważa, że dzięki dokładnej analizie dźwięków można będzie przewidywać zmiany pogody czy precyzyjnie oddzielać dźwięki tła od prowadzonej rozmowy. Mało tego, naukowcy IBM zamierzają zająć się także analizowaniem ultradźwięków, by porozumieć się w jakiś sposób ze zwierzętami albo wykorzystać te częstotliwości do przenoszenia mowy na duże odległości, lub do porozumiewania się w głośnym otoczeniu.

4. Komputer, który ma kubki smakowe

Według badaczy IBM w najbliższej przyszłości komputery będą mogły analizować skład chemiczny potraw i „zrozumieć” dlaczego pewni ludzie lubią pewne potrawy a innych nie. Na podstawie tych danych będą mogły nauczyć się komponować zaskakujące połączenia, które zaspokoją nie tylko potrzeby żywieniowe ale także wymagania smakoszy.

5. Komputery rozpoznające zapach

Tak jak w przypadku smaku, zmysł zapachu również polega na analizie składu chemicznego danej substancji. Nie chodzi tylko o wczesne wykrywania materiałów wybuchowych lub toksyn. IBM przewiduje, że w ciągu najbliższych pięciu lat pojawią się systemy, które na podstawie zapachu będą mogły wstępnie zdiagnozować chorobę pacjenta. Lub zautomatyzować część procesu diagnostyki. Możliwe, że w przyszłości telefon komórkowy będzie wiedział, że użytkownik jest przeziębiony zanim zacznie kaszleć do słuchawki.

podobne treści