designnews

400 tysięcy okularów z kolorowymi oprawkami rocznie

Co dziesiąte dziecko w Meksyku uczy się gorzej dlatego, że niedowidzi. ​Meksykańska firma Augen i rząd kraju rozpoczęły program „Lepiej widzisz, lepiej się uczysz”, ale obawiały się kosztów. Wtedy zaprosiły do wspólpracy Yvesa Béhara.

Kalifornijski projektant dwa lata temu stworzył laptop za 100 dolarów. W rozwijających się krajach rozdano już milion takich komputerów.

Béhar miał za zadanie zaprojektować okulary dla Meksykańskich dzieci, które byłyby lekkie, tanie i wytrzymałe. Rząd zamierza bowiem sponsorować aż 400 tysięcy okularów dla uczniów rocznie.

Dzieci są wybredne, więc Béhar nie mógł ograniczyć się do prostego rozwiązania. Wymyślił oprawki złożone z dwóch kolorowych części. Dzieci będą badane, potem będą mogły wybrać ulubione kolory. Zamówienie składane w fabryce będzie zawierało receptę na odpowiednie szkła i wybór barw oprawek. Następnie dwie części oprawki będą spawane na stałe i wysyłane do szkoły. Dzięki temu każde okulary będą inne, „własne”, a dzieci będą je chętniej nosić.

Do tego okulary są bardzo lekkie i nieomal niezniszczalne. Béhar mówi: „Wzornictwo przemysłowe może przynosić wielkie zmiany na lepsze. Spoczywa na nas ważne zadanie: szukanie rozwiązań, które pomogą zmieniać świat.” [Guardian, zdjęcie: Getty]

podobne treści